AB, Rusya ile vize kolaylığı muahedesini büsbütün askıya aldı

AB Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, AB ile Rusya ortasındaki vize kolaylaştırma mutabakatını büsbütün askıya alındığı, bundan sonra Rus vatandaşları için vizeyle ilgili genel kuralların geçerli olacağı bildirildi.

Avrupa Birliği (AB), Rus vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayan muahedeyi tümüyle askıya aldığını duyurdu.

AB Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, AB ile Rusya ortasındaki vize kolaylaştırma muahedesini büsbütün askıya alındığı, bundan sonra Rus vatandaşları için vizeyle ilgili genel kuralların geçerli olacağı bildirildi. Açıklamada, “Bu, vize müracaat fiyatının 35 avrodan 80 avroya yükselmesine, ek evrak sunma muhtaçlığına, uzayan vize süreç mühletlerine ve çok girişli vizelerin verilmesi için daha kısıtlayıcı kurallara neden olacaktır” bilgisi verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bir vize kolaylaştırma muahedesi, kıymetleri paylaştığımız sağlam ortaklarımızın vatandaşlarına AB’ye ayrıcalıklı erişim sağlıyor. Rusya, sivillere yönelik ayrım gözetmeksizin akınları da dahil olmak üzere, haksız başlattığı savaşıyla bu itimadı kırmış ve temel kıymetleri ayaklar altına almıştır. Bugünkü karar, Rusya’nın hareketlerinin direkt bir sonucu ve Ukrayna’ya ve halkına olan sarsılmaz bağlılığımızın bir öbür ispatıdır.”

Karar, 12 Eylül’den itibaren geçerli olacak. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.