ABD’de Yapılan Araştırma ile Sünnetin Penisteki Organizmaları Nasıl Değiştirdiği Gözlemlendi

Kelime anlamı olarak olarak sünnet penisin ucunda bulunan prepucium (ön deri) olarak adlandırılan deri parçasının cerrahi olarak kesilerek alınması anlamına gelmektedir. Penis ucundaki ön deri açıldıktan sonra, penis başına (glans) bağlanan bağlantıları kesilir ve böylece vücuttan alınmış olur. Yeni bir araştırmaya göre sünnetin penisteki organizmaları nasıl değiştirdiği öne sürüldü. Gelin hep birlikte inceleyelim.

ABD’de yapılan bir araştırma sonucu sünnetin, penis bölgesinde yaşayan bakteri ve mantar popülasyonlarını değiştirdiği ortaya konuldu.

Araştırmacılar sünnetin sağlıkla ilişkisine dair yeterli çalışma olmadığını söylüyor. Penisin ucunu kaplayan derinin çıkarıldığı bu işlemin sağlık risklerine veya yararlarına dair birçok tartışma öne sürülüyor. Bilim dünyası henüz fikir birliği sağlayamadı ama yeni ortaya çıkan söylemler, süren tartışmalara değerli ve önemli ipuçları sunabilir.

11 çocuğun incelendiği araştırmada, sünnet edilen çocukların yaşamlarında kronik penis iltihabıyla karşı karşıya kalma olasılığının daha düşük olduğuna işaret edildi..

Yani araştırma kronik iltihaplanmaya yol açabilecek bakteri ve mantarların sünnetsiz erkek çocuklarında daha yaygın ve sık göründüğünü gösteriyor.

Bu çalışmada sünnet edilmiş çocukların mikobiyomundaki değişim gözlemlendi.

Organizmaların hem miktarında hem de türlerinde, özellikle yetişkinlikte penis iltihabıyla bağlantılı olanlarda önemli farklılıklar bulundu. Örneğin, Latince adı Clostridiales, Bacteroidales, Campylobacterales, Saccharomycetales ve Pleosporales olan mantarların miktarı sünnetten sonra keskin bir şekilde düşmüştü.

Fox Chase Kanser Merkezi ürolojik onkoloji uzmanı Laura Bukavina, Penis kanseri ve liken skleroz gibi hastalıkların çoğu sünnetsiz erkeklerde görüldüğünü söylüyor.

Bulgularını 22 Aralık’ta Avrupa Üroloji Derneği’nin etkinliğinde sunan araştırmacılar ”Hipotezimiz, bunun sünnet derisinin altındaki iltihaplanma ve bakterilerle ilgili olduğu yönünde olduğunu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir