Akaryakıt istasyonları, her gün yüzlerce arabaya yetecek yakıtı nasıl depolar

Yoğun bir metropol kentte bir akaryakıt istasyonu, her gün yüzlerce arabaya hizmet verebilir. Küçük otomobillerden canavar kamyonlara kadar, hangi aracı kullanırsanız kullanın, yolunuz kesinlikle bu istasyonlara düşer.

Çocuklar yahut husus hakkında yeteri kadar bilgisi olmayan beşerler, çoklukla akaryakıt pompalarının yakıt depoladığını ve buradan araçlara doldurulduğunu düşünür. Aslında işin aslı bu türlü değil.

Benzin istasyonları, yakıtı nasıl depolar

Benzin istasyonlarında satılan akaryakıt (veya dizel), dağıtıcı pompalarda depolanmaz. Buradaki yakıtlar, yer altına yahut bazen yerin üstündeki büyük petrol tanklarında tutulur.

Yer altında yahut yer üstündeki tanklar, ekseriyetle binlerce litre yakıt depolama kapasitesine sahiptir.

Bir akaryakıt istasyonunda, ekseriyetle yer altında yahut üzerinde bu çeşit en az birkaç tank bulunur. Bir akaryakıt istasyonu ne kadar büyük yahut ağırsa, o kadar fazla yakıt deposuna sahip olması gerekir.

Ancak bu yakıt depoları ekseriyetle yer altındadır ve arabalar akaryakıt depolarını yer üstünde doldururlar. Pekala yakıtlar, yer çekimi kuvvetine karşı gelerek yer altından nasıl üst yanlışsız hareket ettirilir?

Yakıt, depolama tanklarından pompalara nasıl gider

Yer altı tanklarında depolanan yakıtın, yakıt pompalarına akmasını sağlamak, bir şelalenin aksi tarafta akmasını sağlamak üzeredir. Bu yer çekimine meydan okuyan muvaffakiyet, iki ana pompa sayesinde gerçekleşir:

Dalgıç pompalar:

Adından da anlaşılacağı üzere, bir dalgıç pompa, tank içindeki yakıtın yüzeyinin altına monte edilir. Bu pompaların, bir geminin pervanelerine çok benzeyen, yakıtı döndüren ve üst hakikat hareket ettiren bir çalışma prensibi vardır.

Emme pompaları

Bir emme pompası, eşit olmayan basınç prensibini kullanarak yakıtı depolama tankından dağıtıcıya taşır.

Basitçe söylemek gerekirse emme pompası, düşük hava basıncı bölgesi oluşturarak yakıtın tanklardan yukardaki dağıtıcıya akmasını sağlar.

Yer altında oldukları için bu pompalardan rastgele birini göremezsiniz, lakin yakıtı depolama tanklarından dağıtıcıya hakikat çeken bu pompalardır.

Bir akaryakıt istasyonu, her gün bu kadar otomobile nasıl hizmet veriyor

Daha evvel de belirttiğimiz üzere, bir metropol bölgesindeki akaryakıt istasyonları, her gün yüzlerce hatta binlerce ootomobile hizmet verebilir. Pekala yakıt bitmeden bu nasıl mümkün oluyor?

Bir akaryakıt istasyonunu yakından gözlemlediyseniz, istasyona yakıt taşıyan tankerlerin o kadar fazla petrol tutacak kadar büyük görünmediğini fark etmişsinizdir.

Her ne kadar bu tankerler göze küçük gelse de binlerce litre yakıt taşıma kapasitesine sahiptirler. Ayrıca, birçok akaryakıt istasyonunun depolama tanklarını yenilemekle misyonlu olan birden fazla tank yedekte tutulur.

Çok ağır bir akaryakıt istasyonunun günde 30 bin litre akaryakıt sattığını varsayalım. Bu koşullara sahip bir istasyonun yakıt depolama tanklarının, her gün 3-4 tanker ile doldurulması gerekir.

Ek olarak, günümüzde akaryakıt istasyonlarının yakıtı azaldığında, yakıt tedarikçilerine ne kadar yakıta muhtaçlık olduğuna dair otomatik olarak bildirim masraf.

Bu sayede, akaryakıt istasyonlarının yakıtı hiç bitmez ve her gün binlerce arabaya hizmet verebilir.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.