Akıllı telefon dünyasında fiyatlar yukarı doğru hareket edecek

Akıllı telefon dünyasında fiyatlar yukarı doğru hareket edecek

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan TSMC’nin fiyatlarını arttırmasının ardından, bütün dünya genelinde akıllı telefon fiyatlarının artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Akıllardaki soru ise, ne kadar artacak?

Bu sorunun yanıtı aslında, akıllı telefon fiyatları hangi bölgede ne kadar artacak diye sorulduğunda yanıt bulabiliyor. Çünkü yeni yılda fiyatlar bölgeden bölgeye önemli oranlarda farklılık gösterebilir.

Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmalara göre, akıllı telefon fiyatlarının en fazla Orta Doğu ve Afrika’da artması bekleniyor. Avrupa ise, fiyatların en az oranda artmasının beklendiği bölge.

2021 yılı verilerine bakıldığı zaman da bu durum net bir şekilde görülebiliyor. Analiz sonuçlarına göre, 2021 yılında akıllı telefon fiyatlarının ortalama maliyeti 308 dolar olarak belirlendi. Ancak bir önceki sene olan 2020 yılına baktığımız zaman, fiyatın 21 dolar daha düşük olduğu görülüyor.

2019 yılına baktığımız zamansa, akıllı telefon ortalama maliyetinin 274 dolar olduğunu görüyoruz. Yani maliyetler yıldan yıla artmaya devam ediyor. Bu durumun arkasında yatan nedense açık bir şekilde çip krizi ve bir türlü bitmeyen pandemi. Dünya genelinde ortalama %20 olarak beklenen fiyat artışı bakalım ülkemizde ne kadar olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.