AKP’li belediyeden okul alanına konut: ‘Mağdur olacağız’

Deprem toplanma alanı olan parkı yapılaşmaya açan ve yurttaşların başlattığı çabayla ülke gündemine oturan İstanbul’daki AKP’li Çekmeköy Belediyesi artık de okul alanına konut yapılmasının önünü açtı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, Çekmeköy Belediye Meclisi’nin eylül ayı oturumunda, halkın tüm itirazına karşın yapılaşmaya açılan park alanın da bulunduğu Mehmet Akif Mahallesi’ndeki bir arazinin imar planı değişikliğine yapılan itiraz görüşüldü. AKP’li belediye, geçen şubat ayında mahalledeki ilkokul alanı olarak belirlenen arazinin imar planlarını değiştirdi. Arazi, yeni planlara konut ve kreş alanı olanı olarak işlendi. Kamuya ilişkin olmayan özel şahıs mülkiyetindeki yerde 4 kata kadar yapılaşmaya müsaade verildi.

Mahalleli plan değişikliğine itiraz etmek için Çekmeköy Belediyesi’ne dilekçeyle başvurdu. Dilekçede, arazinin daha evvel eğitim alanında kaldığını, şubat ayında konut alanına alınmasının tek bir ilkokul bulunan ve ikili eğitim verilen Mehmet Akif Mahallesi için mağduriyet yaratacağını belirtti. Ayrıyeten dilekçede, mahallenin yeşil alan ve park alanları açısından da epeyce mağdur durumda bırakıldığını, yapılan plan değişikliğinde kamu faydası bulunmadığını ve vakitle bölgede yoğunluğu artırıcı tesiri olduğunu belirterek imar planı değişikliğine itiraz etti. AKP’li belediye ise yurttaşın itirazını reddederek yapılan plan değişikliğinin İmar Kanunu ile mevzuata uygun olduğunu belirtti. Ayrıyeten yurttaşın okul alanını konut alanına dönüştüren imar planına ait itirazı Çekmeköy Belediye Meclisi’nde oylandı. CHP’li ve Yeterli Partili meclis üyeleri imar planına yapılan itirazın kabul edilmesini istedi. Lakin, imar planına yapılan itiraz AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla reddedildi.

BETONA DEĞİL EĞİTİME YATIRIM YAPILMALI

CHP’li Meclis Üyesi Sami Yayla da belediye meclisinde yaptığı konuşmada, “Mehmet Akif Mahallesi’nde, sıhhat ocağının yanında boş bir alan var ve burası ilkokul alanı olarak planlara işlenen yer. Fakat artık buraya da göz diktiler. Eğitim alanlarından ve yeşil alanlardan herkesin elini çekmesini istiyoruz. Mahallede 35 bin dayanmış bir nüfus yoğunluğu var. Tahminen birçok ilçeden daha büyük bir nüfusu var bu mahallenin. Ve bu ilçenin en büyük mahallesinde yalnızca bir tane ilkokul var. Ve bu okulda derslikler 45-50 kişilik” dedi.

“Mahallede kaldırımlarda da yürünecek alan yok. Kaldırımlara araçlar park etmiş. Çocuklar oynayamıyor, yürüyemiyor” diyen CHP’li Yayla, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Böyle bir yoğunluğun olduğu bir yerde hâlâ burayı konut alanına çeviriyorsunuz. Bir de tatlılık olsun diye kreş işin içinde. Sarsıntı toplanma alanı bile yok mahallede. Uydu manzaralarında, mahallede tek bir yeşil alan görünüyor o da muhtarlığın yanı. Öteki da yeşil alan yok. Betona değil eğitime yatırım yapmamız lazım.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.