AKP’li Muhammet Kaynar’a GÜZEL Partili Suat Sarı’nın ‘beşli çete’ cevabı tansiyonu yükseltti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) haziran ayı meclis toplantılarının ikinci birleşimi, dün Saraçhane’deki başkanlık binası içindeki Meclis Toplantı Salonu’nda Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı. Meclis, komite raporlarının oylanmasıyla başladı. Komite raporlarının akabinde İETT Araç Alım ve Bakım Komisyonu’nun okunmasıyla sürdü.

İETT Araç Alım ve Bakım Kurulu Raporu’nu okuyan Hukuk Kurulu Lideri AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, 2019-21 yıllarında otobüs alımı, bakım tamir işlerinin yüzde 44’ü, otobüs alım ihalelerinin ise yüzde 48’i Ulaşım İş ve Dış Ticaret A.Ş’ye verilmiş gözüküyor. Argümanların odağında olan bir firma. Bu firmaya 3 yıl içerisinde toplam 2 milyar 114 milyon 164 bin 630 liralık ihale verilmiş” sözlerini kullandı.

“EN LEKELİ GÜNDEM”

Kaynar’ın rapor sunumunun akabinde kelam alan GÜZEL Parti Kümesi Sözcüsü Suat Sarı, “Adeta, ‘Yavuz hırsız konut sahibini bastırır’ atasözü bu raporda tam yerine oturuyor. Beşli çete olarak isimlendirdiğimiz şirketler son yıllarda her ihalede varlar. Her ihaleyi kazanıyorlar. Cumhuriyet tarihinin en şaibeli gündemini yaşıyoruz. Birileri de kalkmış İETT’nin ihalelerinde yolsuzluk arıyor. Size buradan ekmek çıkmaz” sözlerini kullandı.

Sarı’nın konuşmasından sonra kelam alan AKP Kümesi Sözcüsü Faruk Gökkuş’un “İş yapmazlar yapana da hırsız derler. Burada muhatabı olmayan şahısları burada suçlama. Palavrayla iftirayla siyaset yapma. Palavrası iftirayı bırak adam üzere siyaset yap” demesi üzerine tekrar kelam alan Sarı, “Biz AKP’nin siyaset formuna ve meclisteki halini protesto ediyoruz. Garip gurebanın alın terini çaldınız. Esasen Allah ona bir söyletti ki, beşli çete dedi yarın öbür gün vazifeden de alabilirler” dedi.

İETT Raporuyla ilgili kelam alan CHP’li Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, “300 araç alımıyla ilgili tenkitlerde bulunuyorsunuz. Araç alımı için süreci Ankara’da bekleten sizsiniz. Biz özkaynaklarımızla almaya devam ediyoruz. Pandemi periyodunda maliyetlerin artışı durumunu dikkate almayarak kırım oranları hakkında yorumlar yapıyorsunuz.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.