Almanya’da Türk bakana reaksiyon artıyor: İnsanları zoraki vegan yapacak

Almanya’da et son devirde yüzde 7.9 değerlendi. Tarım bakanı Cem Özdemir, “Sebzede KDV kalksın” dedi. Buna reaksiyon sert oldu; “Tarım bakanı, insanları zoraki vegan yapacak…”

Almanya’da geçen yıl 3.1 olan enflasyon, bu yılın başından itibaren yüzde 7’lerde seyrediyor.

İsviçre bile Almanya’dan ucuz hale gelmeye başlarken Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, en çok Almanya’yı olumsuz olarak etkilemiş görünüyor. Bunun sonucu olarak ülkede sığır eti yüzde 21.4, tereyağı yüzde 43, makarna yüzde 33, patates yüzde 13.3, sıvı yağın fiyatı ise yüzde 65 oranında arttı.

Artışlar, Alman halkının 6’da birini önemli manada zorlamaya başlarken, bilhassa et fiyatlarının yüzde 7.9, mangalların fiyatlarının yüzde 8 artması, Almanlar’ı öfkelendiriyor.

SEBZE VE MEYVEYE DESTEK

Daha evvel “vegan” olduğunu söyleyen Alman Tarım Bakanı Cem Özdemir, meyve, zerzevat ve baklagillerde KDV’yi kaldırmak için harekete geçtiklerini açıkladı.

Ancak bu plan “etsever” Almanlar’ın ve muhalefetin yansısını çekti.

CDU milletvekili Dennis Radtke, “Yine vergi verenleri düşük maliyetli yiyeceklerle besleme fikri ve yeniden Cem Özdemir’den. Doğrusu, tüm taze yiyecekler için KDV’nin büsbütün kaldırılması” açıklaması yaparken, Bakan Özdemir’e, “Et alamadığı için mecburi veganlar yaratmaya çalışan bakan” yakıştırması yapıldı.

Ülkenin sucuklarıyla ünlü Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanı Georg Maier ise, hoş bir etin beşerler için lüks haline getirilmemesi gerektiğini savundu. Şu anda bütün Almanya’da, besin unsurları üzerindeki KDV’nin kaldırılması ya da hafifletilmesi tartışılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.