Apple 2022 yılından çok umutlu

Apple 2022 yılından çok umutlu

Apple, brüt kar marjları ile yaklaşık yüzde 43,8’e yükselerek 34,63 milyar dolarlık net gelir bildirdi. Çeyreklik geliri 123,9 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmakla kalmadı, aynı zamanda iPhone, Mac ve giyilebilir cihaz satışından da her zamankinden daha fazla para kazandı. Geçen yıl bu zamanlar şirket, o zamanlar yeni bir rekor olan 111 milyar dolarlık bir gelir bildirmişti.

Geçen çeyrekte de, yeni Macbook’ları piyasaya sürmeden önce Mac’leri satarak gelir elde etmişti.

Apple’ın bu yıl iPhone’lardan elde ettiği gelir (71,6 milyar dolar), küresel tedarik kısıtlamalarına rağmen, geçen yıla göre (65,6 milyar dolar) kayda değer bir artış. Kendi M1 silikon çiplerine geçişin etkisiyle, Mac gelirleri bir önceki yıla göre 2 milyar dolardan fazla artarak rekor 10.9 milyar dolara ulaştı.

Finans Direktörü Luca Maestri, şirketin kazançlarına ilişkin olarak, son altı çeyreğin “Mac için şimdiye kadarki en iyi altı çeyrek” olduğunu ve M1 destekli cihazların “rekor sayıda ” satışları sayesinde büyük çoğunlukla gelir elde edildiğini söyledi. Şirket tüm kısıtlamalara ve küresel anlamda yaşanan kıtlık problemlerine rağmen rekor üzerine rekor kırıyor. Bu şekilde devam ettiği sürece teknoloji devi 2022 yılında kendine rakip tanımayacaktır.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.