Bakan Kirişci: En hoşu teknoloji ile tarımı en üst seviyede buluşturmak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ankara’da otelde gerçekleştirilen Yapay Zeka Siyasetleri Derneği Genel Şurası’na katıldı.

Bakan Kirişci, nüfusu genç ve dinamik tutmanın eforu içersinde olacakların belirterek, “Biz ‘o kuşak’ ‘bu kuşak’ demiyoruz. Bu jenerasyonun ismi ‘teknofest kuşağı’, teknoloji kuşağıdır. 5 yılı geçti, Sayın Cumhurbaşkanımız bütün takımıyla bu teknofest neslinin bütün etkinliklere iştirak sağladılar” dedi.

2002’de yüzde 20’lerde olan savunma endüstrisindeki yerlilik oranının bugün yüzde 80’lere çıktığını hatırlatan Kirişci, “Temennimiz geri kalan yüzde 20’nin tamamlanmasıdır. Bir şeyi daha tabir etmek istiyorum. Biz üç ihtilali ıskaladık; lakin geriden geldiğimiz için de geçmişte yaşanan tecrürebeleri de önümüze koyarak daha süratle yol alabilecek durumdayız” diye konuştu.

Yapay zekaya direnmek yerine yapay zekayla ilgili adımları vaktinde atmak gerektiğini söyleyen Kirişci, “Yapay zeka katiyetle istihdamı olumsuz etkileyecektir; fakat yapay zekadaki gelişmeyi sağlayacak olan da insanların dökeceği alın teri değil akıl teridir. O akıl terini de robotik yapının kendisi değil bizatihi insan oğlu dökecektir. Hasebiyle yapay zeka istihdamı olumsuz etkiliyor üzere görünse de yeni istihdam alanlarının önünü açacaktır” tabirlerini kullandı.

TAHIL KORİDORU

Bakan Kirişci, tarımın ne kadar stratejik bir bölüm olduğunu evvel pandemide, sonra Rusya-Ukrayna savaşında öğrendiklerini vurgulayarak, “Koridorun ismi güç koridoru değil, su koridoru değil, koridorun ismi tahıl koridoru. Bunun üzerinde durulması gerekdiğini bir defa daha belirmek isterim. Evet, teknoloji kıymetli; lakin tarım da kıymetli. En hoşu teknoloji ile tarımı en üst seviyede buluşturmak” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.