Bakan Soylu’dan İmamoğlu’na reaksiyon

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Türkiye’de yabancı temsilcilik mensuplarının Dışişleri Bakanlığından görüş alınması kararını çürümüşlük olarak nitelendirmesine reaksiyon gösterdi. Soylu, “Devletin bu bütüncüllüğünü, devletin hassasiyetini çürümüşlük olarak pahalandırmak cehalettir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bakanlığa gönderilen 3 Haziran 2022 tarihli yazıda yabancı temsilcilik mensuplarının bakanlar, valiler dahil üst seviye yöneticiler ve başka tüm kamu kurum ve kuruluş yetkililerinden telefon görüşmesi de dahil olmak üzere randevu taleplerinin, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğü’ne yöneltilmesi, Dışişleri Bakanlığı’ndan görüş alınması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu ise kelam konusu kararı, “Bu atakların yalnızca merkezi yönetimin toplum nezdindeki çürümüşlüğünü göstermek dışında manası yoktur” diye kıymetlendirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) Anadolu Toplantı Salonu’nda görüntü konferans usulüyle 81 ilin trafik ünite amirine Kurban Bayramı münasebetiyle trafik önlemlerine ait bilgilendirme yaptığı toplantının akabinde basın mensupları kelam konusu tabir üzerine konuştu.

“BİZ ÇADIR DEVLETİ DEĞİLİZ”

Süleyman Soylu, kelam konusu kararda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası olduğuna vurgu yaparak,

“Bu bize geldi. Biz de dağıtım yapmamız gereken yerlere gönderdik. Biz çadır devleti değiliz de bulunduğu yeri çadır kurumu olarak nitelendirenler var. Bu bir şımarıklıktır. Devletin bu bütüncüllüğünü, devletin hassasiyetini çürümüşlük olarak pahalandırmak de cehalettir.

Cehalet olur mu? Hazreti Adem’den beri insanoğlunun devir periyot kendi menfaati ile ilgili bulunduğu yerden bakarak dünyanın merkezini kendi bulunduğu merkez zannederek yaptığı değerlendirmelerden maalesef ayıplar da cehaletler de çıkar.

Bizim misyonumuz, bu vazifelerde bulunduğumuz sürece devlet düsturunu ayakta tutmaktır. Ne bulundukları kurumlar çadır kurumlarıdır ne bu devlet bir çadır devletidir. Kurallara hepimiz uymak zorundayız.

Yani her şeyden kendisine bir siyasi menfaat devşirmeye çalışan zavallılar, elbette olacaktır. Kifayetsizler elbette olacaktır. Bazen niteliksizliklerini ve iş yapma kabiliyetlerinin yoksunluğunu hengame ile örtmek isteyenler her daim olacaktır. Bugün de olmuş dün de olmuş yarın da olmaya devam edecektir. Ayinesi iştir kişinin, lafa hiç muhtaçlık duyulmaz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.