Bekir Bozdağ’dan ‘işkence’ tezine cevap: ‘Kimse somut tek bir örnek kimse gösteremez’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, özel uçakla geldiği Kars’ta, Adalet Bakanlığı İş Yurtları Kars Et Entegre Tesisi açılışını yaptı. Bozdağ, daha sonra AKP Vilayet İstişare Şurası Toplantısı’na katıldı.

Açılışta konuşan Bozdağ, infazlarını tamamlayan mahkum ve mahkumlarla ilgili iş beşerlerine seslendi.

“İNŞAATTA BİLE İŞ VERİLMİYOR”

“Cezaevlerinde cezası infaz olunan mahkumlar çıktıktan sonra bizim infaz sisteminin ana ideolojisi gereği cezasını çekmiştir ve bunlar toplumun içinde saygın ve erdemli bir insan olarak yaşamayı hak etmiş ve saygınlığın gereği hayatını devam ettirmekle toplumun her bir seviyesi ile cezası infaz edilmiş beşere kapısını, yolunu, işyerini her şeyi açması icap ediyor” diyen Bakan Bekir Bozdağ, şöyle konuştu:

“Ama maalesef uygulamaya baktığımızda burada çok önemli bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğumuzu tabir etmek isterim. Burada biraz da aziz milletimizin, iş insanlarımızın ve herkesin vicdanına seslenmek istiyorum. Zira cezaevinde işlediği cürümden ne olursa olsun cezasını infaz etmiş sonrada koşulsuz tahliyesini elde etmiş birisi iş aradığında iş bulamamakta, kamuda işe girememektedir. Özel bölüm iş vermezse, hatta şimdilerde inşaat işlerinde dahi neredeyse iş verilmez hale gelindi. Evlenmek ister evlenemez. Bu ne demektir; ‘dışarının açık cezaevine dönmesi’ demektir. Bu adil bir şey değildir. Haklı, hakkaniyete uygun bir şey hiç değildir. Onun için de bizim insanımızın, düşmüş insanların ayağa kalıp yürümek istediğinde O’na el uzatması bizim medeniyetimizin, kültürümüzün bize öğrettiği asil davranışlardan bir adedidir. Lakin bu davranışlarda zayıflığı görmek bizi olağanüstü üzmektedir. Onun için de buradan iş sahiplerine ve herkese davet yapıyorum; tahliye olmuş insanlara iş vermek, onların yine suça sürüklenmesini yahut taammüden kabahat işlemesini engellemek üzere son derece değerli bir faydayı sağladığı üzere o insanların hayatını daha düzgün hale getirmesi için de büyük bir yardımı söz eder. Bunu daima birlikte yapmalıyız. Lakin maalesef herkes sabıka kaydı istiyor yahut istemese bile bir yerden bir laf duyuyor. Çabucak ‘eleman aldık, muhtaçlığımız yok yahut kusura bakma, güle güle’ deyip gönderiyor. Bu büyük bir haksızlıktır ve bu haksızlığı yapmamak gerek.”

“İŞKENCECİLERİ KORUMAYIZ”

Türkiye’de azap ve makûs muamele “Cezaevlerinde ve Türkiye’de azap yoktur. Yapanlar da karşısında hukuku bulur” savında bulundu. Bakan Bozdağ şöyle dedi:

“Pek çok yerde azap ve makus muameleye dair haberler vesaireler vakit zaman yayınlanıyor, şunu açıklıkla tabir etmek isterim ki; Türkiye cezaevlerinde ve Türkiye’de azap yoktur. Somut tek bir örnek kimse gösteremez. Gösterildi diyelim bir örnek, biz onun üzerine gitmezsek o vakit çıkıp bize şunu demeleri lazım; ‘size somut örnek gösterdik fakat siz bunun üzerine gitmediniz’. Hem isimli istikametten hem de idari taraftan bu türlü bir hadise olduğu vakit biz üzerine kararlılıkla gidiyoruz, gitmekte de kararlıyız. Bu bahiste rastgele bir kamu görevlisini esirgeyici, kollayıcı bir iradenin sahibi değiliz. Onlar emanet, o emanetlere makûs muamele yahut azap yapan herkes karşısında hukuku bulur, adaletin gereği neyse onu bulur, onu bulacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.