Bekir Bozdağ’dan Kavala ve ‘haksız tahrik indirimi’ açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TvNet canlı yayınında soruları yanıtladı, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), Osman Kavala hakkındaki son kararının hatırlatılması üzerine Bozdağ, Türkiye’nin AİHM kararlarına uymayı taahhüt eden bir ülke olduğunu savundu.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymayı taahhüt eden ülkeler içerisinde en yüksek oranda AİHM kararlarına uymuş ülkedir. Şu ana kadar üye ülkelerin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyma oranı yüzde 80,20. Türkiye’nin uyma oranı yüzde 87,98. Osman Kavala konusunda Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği ihlal kararına 10 Aralık 2019’da uymuş ve uygulamıştır. Bu uygulamadan sonra Kavala’nın avukatları mevzuyu Anayasa Mahkemesine taşımışlar, tutukluluğu öteki evraktan, cürümden devam ettiği için ‘Uymadı’ diye. Türk Anayasa Mahkemesi de bu başka belge, farklı bir hata, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına Türk mahkemesi uymuştur diye karar vermiştir. Artık Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesine mevzu gitti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin önünde şu anda 72 binden fazla evrak var. Avrupa Kurulu’ndan gelen işleri denetleyen ‘Büyük Daire’ denilen üst yerde ise 22 belge var. Bu, 22’nci evrak, en son giden evrak. Bu belgelerden en erken geleninin bekleme müddeti 1,5 yıl.”

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ

Haksız tahrik indirimi konusuna bağlantında de değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, haksız tahrikle ilgili tartışmayı kendisinin başlattığını tabir etti.

Haksız tahrik uygulamasının yalnızca Türk hukukunda değil dünyanın her yerindeki hukuk sisteminde yer aldığına dikkati çeken Bozdağ, şunları söyledi:

“Bakanlık olarak bu mevzuyu kendi açımızdan inceleme ve araştırmaya aldık. Mukayeseli hukuku arkadaşlarımız inceliyorlar. Yargıtayımızın içtihatlarına bakıyorlar. Ceza hukukçularımızla bu bahis konuşuluyor, tartışılıyor. Biz bu tartışmaların sonucunda haksız tahrik uygulamasına ait bir değişiklik gereksinimi ortaya çıkarsa bu değişiklik konusunda adım atma konusunda kararlıyız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.