BM’den Myanmar uyarısı: Bayan ve çocuklara karşı insanlık hataları arttı

BM Myanmar Bağımsız Soruşturma Mekanizması‘nın yıllık raporunda, Myanmar ordusunun hak ihlalleri ele alındı.

Raporda “Myanmar’da insanlık cürümlerinin sistematik bir formda sürdüğü” vurgusu yapılırken, bu kabahatlerden bayan ve çocukların ağır bir biçimde etkilendiği belirtildi.

Raporda tabirlerine yer verilen Soruşturma Düzeneği Lideri Nicholas Koumjian, “Kadın ve çocuklara yönelik hatalar, en ağır memleketler arası kabahatler ortasında olmakla birlikte geçmişten bu yana gereğince kayıt altına alınıp araştırılmamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Koumjian, insanlık hatası işleyenlerin hesap verebilmesi için Soruşturma Sistemine bağlı takımların mağdurlarla görüşerek kanıt topladığı bilgisini vererek, “Söz konusu hataların failleri, dokunulmaz kalmayacaklarını bilmelidir” tabirini kullandı.

Koumjian, raporda 200’ün üzerinde kaynaktan 3 milyona yakın bilginin toplandığını aktararak, “Şubat 2021 darbesinden bu yana sivillere yönelik sistematik taarruzların arttığına dair epeyce fazla gösterge mevcut” açıklamasını yaptı.

‘SUÇLAR EKSERİYETLE GÜVENLİK GÜÇLERİNCE İŞLENİYOR’

Nicholas Koumjian, bayanlara yönelik tecavüz ve cinsel taarruzun yanı sıra çocuklara yönelik işlenen hataların çoklukla Myanmar güvenlik güçlerince işlendiği bilgisini paylaştı.

Koumjian Myanmar ordusunun etnik temelli hücumları nedeniyle 2017’den bu yana ülkelerini terk eden Arakanlı Müslümanların durumunun vahametini koruduğunu belirterek, Arakanlıların ülkelerine inançlı bir formda geri dönüşünün, “kendilerine zorbalık yapanlar hesap vermedikçe çok güç olduğunu” tabir etti.

Koumjian, “Arakanlı Müslümanların süregelen dramı ve Myanmar’da devam eden şiddet ortamı, Soruşturma Düzeneğinin adaleti sağlama ve daha fazla zorbalığı önlemedeki rolünün ehemmiyetini yansıtmaktadır” tespitini yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.