Çavuşoğlu: ASEAN toplantısında, ‘Diyalog Paydaşlığı Statüsü’ almak istediğimizi söyledik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kamboçya’nın başşehri Punom Pen’de düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın akabinde basına açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Türkiye’nin 2017’de “ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı” statüsü elde ettiğini hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, bugünkü toplantıda “Doğrudan Diyalog Ortaklığı” statüsü almak istediklerini lisana aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin “Sektörel Diyalog Ortaklığı” statüsü aldıktan sonra birçok alanda ASEAN ülkeleriyle iş birliğini artırdığını vurguladı.

Türkiye’nin “Yeniden Asya” inisiyatifiyle de tüm Asya ülkeleri ve bölgesel örgütlerle yaklaşık bin projeyle alakaları geliştirdiğini belirten Çavuşoğlu, “Hedefimiz, Diyalog İştiraki Statüsü elde etmek. Moratoryum kalkarsa o statüyü de elde edebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

‘ARTIK YİNE ASYA ÇAĞINI YAŞIYORUZ’

Çavuşoğlu, ASEAN ülkelerinin Türkiye’deki yatırım ölçüsünün 10,3 milyar dolara çıktığını, Türk şirketlerinin yatırım ölçüsünün da 471 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Asya’nın iktisadının güç merkezi haline geldiğini söz eden Çavuşoğlu, “Artık Tekrar Asya çağını yaşıyoruz. Avrupa’daki zahmetler, tekrar daha evvel Amerikan çağı vardı. Artık Asya çağına tekrar geçildiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

‘UYGUR TÜRKLERİ KONUSUNDA HASSAİYETİMİZİ AKTARDIK’

Bugün birçok mevkidaşıyla ikili görüşmeler de yaptığını aktaran Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta, Kamboçya Müslümanlardan Sorumlu Kıdemli Bakanı Othsman Hassan, Brunei Darusselam Dışişleri Bakanı Erywan Yusof, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Ali Sabry, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir ortaya geldiği kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Vang Yi ile görüşmesiyle ilgili olarak “Tüm bunlara ilaveten Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetimizi kendilerine aktardık. Türkiye’den gidecek bir heyeti 7 günlük bir karantinadan sonra bölgeye gönderebileceklerini, yani bölgeye gelmesini istediklerini söylediler. Ayrıyeten büyükelçimizin önümüzdeki süreçte hiç ziyareti kısıtlanmadan bölgeyi bir ziyaret etmesi de gündemde” dedi.

‘LAVROV’LA ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMELERİNİN HAZIRLIKLARINI YAPTIK’

Temasları kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la da görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu, “Bu görüşmede alışılmış tahıl mutabakatından sonra her iki ülkenin ihraç edeceği eserlerin önündeki pürüzlerin kaldırılması gündemdeydi. Başka taraftan bu tahıl konusunda varılan mutabakat bir ateşkese ve kalıcı bir barışa vesile olabilir mi olmaz mı bunları değerlendirdik. Son gelişmelerden sonra (Lavrov’un) kanılarını kendilerinden aldık. Biz de kendi kanılarımızı, temennilerimizi, bir an evvel ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledik” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile ilerleyen süreçte görüşmelerinin olacağına lisana getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu mevzuların hazırlığını da yaptık. Bugün Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı da elbette vardığımız mutabakatı önemsiyor lakin görüştüğümüz tüm muhataplar Türkiye’nin tahıl konusunda Birleşmiş Milletler’le bir arada oynadığı rol konusunda teşekkürlerini ilettiler, Türkiye’ye yönelik inançlarını, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’ye güvendiklerini söylediler. Görüyorum ki sahiden Türkiye’ye yönelik umut da artıyor. Türkiye global bir aktör oldu. Biz de bunu yapan bir formda kıymetlendirerek gerek bölgemizin gerekse dünyanın huzuru, barışı için gayret sarf etmeye devam edeceğiz.”

MALEZYA HÜKÜMDARI ABDULLAH ŞAH, TÜRKİYE’YE GELECEK

Bölgeye yaptığı ziyaret çerçevesinde gerçekleştirdiği ASEAN ve ikili toplantıların verimli geçtiğini söyleyen Çavuşoğlu, yarın sabah da Malezya’nın başşehri Kuala Lumpur’daki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döneceğini söyledi.

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup’un geçen ay Türkiye’yi ziyaret ettiğini, Malezya Hükümdarı Sultan Abdullah Şah’ın da ilerleyen devirde Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Çavuşoğlu, “Dolayısıyla hem Malezya Başbakanı’nın ziyaretinde Cumhurbaşkanımız ve (Malezya) Başbakan’ın aldıkları kararlar ve daha evvel imzaladığımız mutabakatlar, evraklar var. Bunların takibini yapacağız. Bir de hükümdarın, Türkiye ziyaretinin hazırlıklarını yapacağız. Böylece kısa müddetli Asya çeşidimizi tamamlamış olacağız inşallah” biçiminde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.