Çorum’da ‘Camiyi yol için yıktılar’ yalanı çürütüldü! Belediyeden açıklama geldi

Çorum Belediyesi’nin Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi üzerinde yer alan Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfı’na ait “Galibi Vakfı Külliyesi ve İbadethanesi” ismiyle bilinen ve imar değişikliği sonrası yol genişletme çalışmaları nedeniyle yol ortasında kalan yapıyı yıkma çalışmalarının ardından bazı çevreler tarafından yapılan, “AK Partili belediye tarafından cami yıkılıyor” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı öğrenildi.

Çorum Belediyesi tarafından yıkımına başlanan Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfı’na ait kaçak yapı ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da ilgili ibadethane hakkında görüşüne yer verildi.

“DİYANET İŞLERİ BAKANLIĞI’NDA CAMİ OLARAK GÖZÜKMEMEKTEDİR”

Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer tarafından Belediye Başkanlığı’na gönderilen yazı şu şekilde:

“İlimiz Kunduzhan Mahallesi’nde bulunan ve Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfı’na ait olan, Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi üzerinde bulunan, imar planında “yol”a isabet eden yapının ilgi yazınız ile Diyanet’e bağlı bir cami vasfında olup olmadığının bildirilmesini talep etmektesiniz. Anılan yerde belirtilen yapının Diyanet İşleri Başkanlığımız kayıtlarında herhangi bir kaydı bulunmadığından cami olarak gözükmemektedir. Bilgilerinize arz ederim.”YIKIM KARARI KESİNLEŞMİŞ MAHKEME KARARI İLE ALINDI

“Yol yapmak için camiyi yıktılar” algısını yayarak bazı muhalif haber sitelerinde ve sosyal medyada dolaşan haberler sonrası Çorum Belediyesi bir açıklama daha yaparak, yıkım kararının kesinleşmiş mahkeme kararı ile alındığını belirtti.

ÇORUM BELEDİYESİ YIKIM KARARINI AÇIKLADI

Çorum Belediyesi vakfa ait kaçak yapı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi içerisinde kalan kaçak yapının Çorum Belediye Meclisinin 6 Temmuz 2006 tarih ve 19 sayılı kararı ile kabul edilen imar planında Çöplü Mahallesi’nde ilgili parselleri kapsayan alanın yol olarak işaretlendiği belirtildi. Vakıf tarafından ilgili imar planı kesinleştikten sonra 2011 yılında söz konusu parseller üzerine türbe ve külliye inşa edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Plana konu bölgede işaretli yolun açılması için belediyemizce kamulaştırma işlemlerinin başlaması üzerine vakıf, planın ve uygulamanın iptali için çeşitli davalar açmıştır” denildi.

Çorum Belediyesi’nden yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Konuya ilişkin hukuki süreç aşağıdaki şekildedir.

1- İdare Mahkemesi 2018/365 Esas 2019/208 Karar

2 Haziran 2014 tarih ve 36 sayılı meclis kararı ile 21 Temmuz 2014 tarih ve 57 sayılı Encümen kararının iptali istenilmiştir.

İdare Mahkemesi davanın reddine karar vermiş, Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi 2019/822 esas 2020/340 karar sayılı ilamı ile imar planının hukuka uygun olduğuna lakin imar uygulamasının hukuka aykırı olduğuna karar vermiştir. Karar Başkanlık oluru ile kesinleştirilmiştir.

2- İdare Mahkemesi 2020/185 Esas 2020/553 Karar

Söz konusu parselleri kapsayacak şekilde hazırlanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan değişikliğine ilişkin 06 Haziran 2019 tarih ve 140 sayılı meclis kararının iptali için açılmıştır. İdare Mahkemesi davanın reddine karar vermiş, istinaf tarafından karar hukuka uygun bulunmuştur.

3- İdare Mahkemesi 2021/585 Esas 2022/217 Karar

5 Kasım 2020 tarih ve 1255 sayılı encümen kararının iptali için dava açılmış, mahkeme davanın reddine karar vermiştir.

4- İdare Mahkemesi 2021/587 Esas 2022/218 Karar

Söz konusu parsellerin kamulaştırılmasına ilişkin alınan 18 Mart 2021 tarih ve 450 Karar sayılı Encümen kararının iptali için açılmıştır. Mahkeme davanın reddine karar vermiş, karara itiraz edilmeksizin kesinleşmiştir.

5- Çorum 4. Asliye Hukuk Mahkemesi 2022/409 Esas 2023/67 Karar

Bu alanda yapılan imar uygulaması sonucunda Galip Hasan Kuşçuoğlu Vakfına ait taşınmaz (arza karşılık olmak üzere) yerine yakın parselden yer verilmiştir. Belirtilen parseller üzerinde bulunan muhdesatın bedelinin tespiti için açılan iş bu dosyada Mahkemece bedel tespiti yapılmış ve belirlenen bedel Vakıf adına depo edilmiştir. Verilen karara karşı davalı Vakıf istinaf kanun yoluna başvuru yapmış olup Samsun Bölge İstinaf Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi 2023/977 Esas 2023/1208 karar sayılı ilamı ile kararı onamıştır.

6- Çorum İcra Dairesinin 2023/5920 Esas Sayılı Dosyası

Çorum 4. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2022/409 Esas 2023/67 karar sayılı ilamı ile taşınmazın tahliyesi için Kamulaştırma Kanunun 20. Maddesine göre tahliye emrinin gönderilmesi talepli icra dosyası açılmıştır. İcra Dairesi taşınmazın tahliyesi için 04 Nisan 2023 tarihinde tahliye için gitmiş ve taşınmazın taraflarca boşaltılması için süre verilmiştir. Süre sonunda taşınmazın tahliyesi Vakıf tarafından yapılmadığı için İcra Dairesi 30 Mayıs 2023 (bugün) tarihinde icrai olarak tahliye işlemlerine başlamıştır.“TÜRBE İDDİASI” DA YALANLANDI

Çorum Belediye ekipleri kaçak yapılan Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi’nin yıkımına başladı. Yıkıma ibadethanenin bitişindeki küçük binalardan başlayan ekiplere bazı kişiler tepki gösterdi. Bu kişiler, ibadethane bölümünün bitişiğinde Horasan erenlerinden Danişment Gazi askerlerinden Aziz Sultan Hazretlerinin Türbesi olduğunu iddia etti. Belediye yetkilileri ise Anıtlar Yüksek Kurulu incelemesinde türbenin boş olduğunun tespit edildiğini belirtti.

CHP MİLLETVEKİLİNDEN KAÇAK YAPI ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU

CHP milletvekili Mehmet Tahtasız’ın, “CHP iktidar olursa camileri yıkacak’ diyorlar. Bunu da her yerde dillendire dillendire vatandaşın kafasını karıştırıyorlar. Ancak sahip çıkan biziz, yıkan onlar.” diyerek mahkeme kararı olmasına rağmen cami olarak bile gözükmeyen yapı için sarf ettiği sözler tepki çekti. 

Çamlıca, Taksim, Levent’e dev camileri dikmek için vermediği mücadele kalmayan, Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılmasına vesile olan bir liderin ve partisinin cami yıkmakla suçlanması ise sosyal medyada bile inandırıcı bulunmadı.

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir