Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yardımcı kaynaklarımızı da fiyatsız dağıtacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ücretsiz ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynaklarımızı da öğrencilerimize ulaştıracağız. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı teslim ediyoruz.

Bu sene bir birincisi daha gerçekleştirerek Bilim ve sanat merkezlerimizde tüm öğrencilerimiz için yaz okulu devrini az evvel bakanım da söz etti, başlatıyoruz. İsteyen öğrencilerimiz istedikleri yerdeki bu fiyatsız yaz okullarına katılabilecekler.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz uzay yarışında olacağız, hem de en ön saflarda yer alacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Sevgili gençler, pahalı öğretmenlerimiz, değerli konuklar, sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne, milletin meskenine hoşgeldiniz. Biz külliye dediğimizde birileri rahatsız oluyor. Külliyeler asırlardır bu ülkenin bilim, müzakere, merasim, toplumsal hizmet merkezi olarak faaliyet göstermişlerdir.

Dün Pakistan Başbakanı buradaydı ve kendisine bulunduğumuz yerden gösterdim, dedim gezmende yarar var ve bugün oraya gidip gezdiler. Gezdikleri vakit da buraya hayran kalıyorlar. Dünyada Millet Kütüphanesi’nin eşi gibisi neredeyse yok. Müslüman Türk’e bu yakışır, biz de bunu yapıyoruz. Örneğin ben bu proje için birçok mimar arkadaşımı “Dünyayı dolaşacaksınız, beğendiklerini alacaksınız ve sonra projelendirip milletin konutunu yapacağız” Sağolsun dünyayı dolaştılar. Sorun işte bu, bütün batının ilmini alacaksın, ahlaksızlığını değil ha, alacaksın ve ona da kendi mührünü vuracaksın. Buradaki kütüphanenin gibisi dünyada yok. Birçok mimar arkadaşımızın katkısıyla yapıldı. İstanbul’daki Rami Kışlası’nı bir kongre merkezi ve kütüphaneye dönüştürüyoruz. Biz ne yapıyorsak çocuklarımız ve gençlerimiz için yapıyoruz. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. 

Cumhurbaşkanım siz yorulmuyor musunuz diye soruyorlar? Ben de diyorum ki gençlerle yol yürüyor, gençlerle yorulan insan yorulur mu? Enerjiyi sizden alıyorum. Enerjiyi bir yerlere vermem lazım. Nereye veriyoruz? Yapıtlara tabi ki…

DARBE ASIL GENÇLERE YAPILDI

Bu ülkede darbe yalnızca siyaset kurumuna yapılmadı. Darbelerin akıl yıkıcı tesiri gençlerimiz geleceğini şekillendiren alanlarda görüldü. Genç kızlarımızın eğitim hakları baş örtüsü mazeretiyle engellenerek ayrımcılık yapıldı. Bakmayın siz gençlerimizin hayallerini ve umutlarını istismar edenlere… Bunlar görünüşte ‘mış’ üzere yaparlar. Bizim jenerasyonumuz bunların hepsini şahsen yaşadı. Artık hukuk nutku atanlar geçmişte uygulanan baskılara ses çıkarmamış, hatta şahsen taraf tutmuştur. Gençler, Adnan Menderes’ten bahsediyorum. Gençler, Hasan Polatkan’dan bahsediyorum. Bu beşerler devleti yöneten büyüklerimizdi lakin onlar malum zihniyet tarafından idam edildiler.

TEKNOFEST’İ SAMSUN’DA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Türkiye’de vazifeye geldiğimizde 76 üniversitemiz vardı artık 207 üniversitemiz var. Gençlerimiz yalnızca eğitimlerine odaklanabilsin diye her türlü yatırımı yapıyoruz, yapacağız. Gençlerimizi araştırmaya ısındıracak her adımı atıyoruz. Bakü’deki şenlikte gençlerimizin neler yapabildiğine şahit olduk. İnşallah bu sene Teknofest’i Samsun’da gerçekleştireceğiz. Geçmişte ülkemizdeki en büyük dertlerden biri ders kitaplarıydı. Biz ders kitabı bulamazdık. Siz dokumacılık kağıdı nedir bilir misiniz? Biz bunları ağabeylerimizden satın alamazdık, vermezlerdi. Kırtasiyeci dükkanına gidersiniz, o kitabınız yok, 1 hafta sonraya size gün verirlerdi. Biz bunları yaşadık, dedik ki bu kuşak bunları yaşamasın. Kitaplarınızı sıralarınızın üzerine koyalım ve eğitim-öğretim yılı başlarken yavrularımız kitaplarını sıralarının üzerinde görsünler. Bunu yapıyor muyuz? Yapıyoruz. Devam edecek miyiz? Evet, devam edeceğiz.

YAZ OKULU PERİYODUNU BU YIL FİYATSIZ BAŞLIYORUZ

Öğrencilerimize 2003 yılından beri her eğitim öğretim yılı başında fiyatsız olarak ders kitaplarını fiyatsız olarak veriyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 4 milyar kitabı fiyatsız dağıttık. Bu devir başında yardımcı kaynakları da fiyatsız dağıtmaya başladık. Bir yenilik daha yapıyoruz; yardımcı kaynaklarımızı da öğrencilerimize ulaştıracağız. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimize teslim ediyoruz. Bu yeni uygulamanın iyi olmasını diliyorum.

Kütüphanesiz okul bırakmıyoruz. Okul kütüphanelerinde kitap sayılarını yıl sonunda 100 milyona çıkarıyoruz. Bir birincisi daha gerçekleştirerek tüm öğrencilerimiz için yaz okulu periyodunu başlatıyoruz. Bu yıl bilim ve sanat merkezlerinde fiyatsız yaz okulu uygulamasını başlatıyoruz. Anaokulundan yüksek öğretime kadar devletin tüm imkanlarıyla sizin yanınızdayız. Siyasi bağımsızlığımızın sembolü olan ulusal teknoloji atılımını sizinle başaracağız. 

BİZ UZAY YARIŞINDA OLACAĞIZ

Türkiye birinci çeyrekte yüzde 7,3 büyüme kaydetti. İhracatımızın her ay rekor kırıyor olması işte bundan. Milletlerarası Bilim Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden öğrencilerimiz bizleri gururlandırıyor. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Müsabakası 12 ana alanda ve 43 tematik bahiste gerçekleştirildi. Yarışa 3453 farklı okuldan 25 bin 95 proje başvurusu yapıldı. Bu müsabakalarda birinci, ikinci, üçüncü olan öğrencilerimize para mükafatı veriyoruz. Dereceye giren öğrencilerimiz Üniversite imtihanlarında da avantaja sahip oluyor. Ayrıyeten bu gençlerimiz ülkemizi memleketler arası arenada da temsil edecek. 2023 yılında bir Türk vatandaşını uzaya göndereceğimizi ilan etmiştik. 35 bin kişi sisteme kaydoldu. Müracaatlar 23 Haziran akşamına kadar devam edecek. Bu ulusal misyona ilgi gösteren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Aklınca alay edenlere de rastlıyoruz: Biri çıkmış her şey bitti sıra uzaya mı geldi diyor. Bunların vizyonu buna yetmez. Bunlar gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz. Bunlar dün İHA’larla da alay ediyordu, artık bizim İHA’mız SİHA’mız AKINCI’mız var mı? Var. Şu anda üretime yetişemiyorlar. Artık bunların mühimmatını da biz yapıyoruz. 

BAYKAR sağolsun başladı çalışmayı. Hem o İHA’yı hem yetmez dedi SİHA’yı ve artık de ailece AKINCI’yı ürettiler. Bu üretim devam ediyor, artık biz, bize çalışıyoruz. İşte Türk’ün gücü buradan geliyor. Bir uzay yarışında neler yapılabileceğini ortaya koyuyoruz, biz uzay yarışında olacağız hem de en ön saflarda olacağız. Tahminen de artık bu salonda o göndereceğimiz evladımız. Bu yarışı da müptezel zihniyetlerle değil, sizler üzere gözü uzayda olan pırıl pırıl gençlerimizle Teknofest nesliyle kazanacağız. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.