Dağ horozunu görmek için Rize’ye gittiler

Türkiye’de yalnızca Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Sivrikaya köyü etrafında yaşayan dağ horozunu görebilmek için yurdun dört bir yanından gözlemciler, 17’inci Dağ Horozu Şenliği’ne katıldı. Sabahın birinci ışıkları ile yaylaya çıkan küme, dağ horozunu gözlemledi.

Bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilen şenlik için Kaymakam Hacı Kerim Meral, Belediye Lideri Hakan Karagöz, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu ile kuş gözlemcileri, foto safari meraklıları ve akademisyenler saat 04.00’te Sivrikaya köyüne gitti.

Tabiat tutkunları bölgede, dürbün ve fotoğraf makineleriyle araziyi tarayarak, dağ horozu aradı. Aktiflik mühletince dağ horozlarını izleyen iştirakçiler keyifli anlar yaşadı.

“200 KİŞİ KATILDI”

Belediye Lideri Hakan Karagöz, “Dağ horozu şenliği için saat 04.00’te yola çıkarak 2 bin 300 rakımlı Sivrikaya köyüne geldik. Kuş gözlemcileri, akademisyenler, tabiat severler ve fotoğrafçılardan oluşan 200 kişi katıldı. Bu coğrafyada endemik bir cins olan dağ horozunu görmeye çalıştık. Farklı noktalarda gözleme imkanı bulduk” dedi.

“İLK SEFER GÖRMEK NASİP OLDU”

Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Dr. Gökhan Şenocak da “Dağ horozlarının yayılım gösterdiği, beslendiği, ürediği bir alandayız. Dağ horozlarının yaşamsal faaliyetlerini yerinde gözlemliyoruz. Dağ horozunu, özelliklerini biliyorum lakin birinci sefer görmek nasip oldu. Bol bol fotoğrafını çektim, bundan sonra da yeniden gelmeye devam edeceğim” diye konuştu.

DAĞ HOROZU HAKKINDA

Orta büyüklükte bir kuş olan ve huş tavuğu olarak da bilinen dağ horozu, yükseklerde, dağlarda yaşıyor.

Horoz, yıl boyunca 1500 ila 3 bin metre yükseklikte ağaç hududunda ve çayırlıklar ortasında yerleşik olarak hayatını sürdürüyor.

Dağ horozu, Kafkasya bölgesinin yanı sıra Gürcistan, İran, Rusya, Ermenistan ve Türkiye’de görülüyor.

Dağ horozunun varlığı, Doğu Karadeniz’de birinci defa 1970’li yıllarda İngiliz bir akademisyen heyet tarafından tespit edildi.

Çok kıymetli kuşlar ortasında yer alan dağ horozları son yıllarda gelişen kuş müşahede çeşitlerinin da ilgi odağı haline geldi.

Türkiye’de az görülen kuşun jenerasyonunun tükenmemesi ve korunması için Tıp Muhafaza Aksiyon Planı hayata geçirildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.