Denetimsiz toplumsal medya kullanımı tehlike saçıyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Demet Sağlam Aykut, denetimsiz toplumsal medya kullanımının ruh sıhhatini ve etrafla bağlantısı olumsuz etkilediğini söyledi.

Sosyal medya kullanımının birçok olumlu istikameti olmasının yanı sıra önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Demet Sağlam Aykut, şunları söyledi:

“Sosyal medyada fazla vakit harcayanların yüz yüze toplumsal etkileşim için daha az vakitleri olduğu tespit edilmiştir. Toplumsal medyanın kişiyi gerçek ömürden ve yüz yüze irtibattan uzaklaştırması, onun yüz yüze bağlantı durumunda tasa yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum, bireylerin sağlıklı münasebetler kurmasına pürüz olmakta ve bireyleri yalnızlaştırmaktadır. Ayrıyeten uzun müddet toplumsal medyada vakit geçirmek sıhhatsiz beslenme davranışının benimsenmesine, uyku nizamının bozulmasına ve bilhassa hareketsiz ömür usulüne neden olmaktadır.”

“Yapılan çalışmalar, çok toplumsal medya kullanımının, depresif belirtiler, benlik hürmeti, genel ve fizikî görünüm korkusu ve vücut memnuniyetsizliği ile alakalı olduğunu göstermektedir. Toplumsal medya platformlarının uzun müddetli kullanımları; depresyon, anksiyete semptomlarının yanı sıra artmış gerilim belirtileri ile bağlantılıdır. Ayrıyeten toplumsal medya, diğerlerinin görmek istediği basmakalıp örnekleri sergilemek ve başkaları kadar tanınan olabilmek için şahıslar üzerinde çok fazla baskı oluşturabilmektedir.”

“AZ SAYIDA BEĞENİ YAHUT OLUMSUZ YORUM ALMAK…”

“Sosyal telaş yaşayan birey, fotoğraf, görüntü yahut rastgele bir gönderi paylaşması durumunda, paylaştığı gönderinin az sayıda beğeni alması, olumsuz yorum alması yahut hiç yorum almaması üzere durumlarda, gönderiyi kaldırma davranışı sergileyebilmekte, bu durum bireyin yetersizlik hissi ya da özgüven kaybı yaşamasına yol açabilmektedir.”

“Sosyal medyanın denetimsizce kullanımı, bireylerin hem ruhsal durumunu hem de etrafıyla olan bağlantısını olumsuz istikamette etkilemektedir.” (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.