DEVA Partili Candan Karlıtekin: Hükümet, marketleri tavuk eti zammını seçimden sonra yapması için uyardı

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Tarım, Enerji ve Ulaştırma Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, üretici firmaların tavuk etine yaptığı yüzde 20 zammın seçimden önce etiketlere yansıtılmaması için hükümetin zincir marketleri uyardığını iddia etti.

ANKA’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı kararıyla tavuk eti ihracatına kısıtlama getirildiğini belirten . Karlıtekin, “Amaç, kümes hayvanları etleri ve yenilen sakatatların ihracatını kısıtlayarak maliyet artışlarının fiyat etiketlerine yansımasını önlemek” diye konuştu.

Karlıtekin, şunları söyledi:

“İktidar mutfaktaki yangını söndürmek için yine yetersiz. Hatta ateşe körükle yaklaşan tedbirlere başvuruyor. Nitekim süt ve süt ürünlerinde fiyat artışlarını durdurmak için, Süt Konseyi eliyle çiğ süt fiyatlarını uzun süre maliyeti korutmayacak düzeyde sabitlediler. Herkes uyardı, biz de uyardık. Dedik ki ‘Bu baskılama sonucunda süt inekleri kesime gider. 3-4 süt ve süt ürünleriyle et ve et ürünlerinde fiyat artışları yavaşlar ama daha sonra fiyatların aşırı derecede yükseldiğini göreceksiniz.’ Her zaman olduğu gibi, kafalarının dikine gittiler ve sahadaki gelişmeler, uyarılara kulak asmayan bu kifayetsiz iktidara gerekli dersi verdi. Tabii olan, yine dar gelirli vatandaşa oldu.

Et ve peynir fiyatlarının geldiği yeri hepimiz görüyoruz. Şimdi de Cumhurbaşkanı kararıyla tavuk eti ihracatına kısıtlama getirdiler. Amaç, kümes hayvanları etleri ve yenilen sakatatların ihracatını kısıtlayarak maliyet artışlarının fiyat etiketlerine yansımasını önlemek. Üretici firmalar tavuk etine yüzde 20 zam yapınca hükümet, zincir marketleri, bu zammın seçimlerden önce etiketlere yansıtılmaması için uyarmış. Enflasyon bataklığını kurutmak için mücadele etmesi gereken zevat teke tek sivrisinek öldürmekle meşgul ama nafile. Bu savurgan, kaynakları çarçur eden, sürekli para basıp halk düşmanı enflasyonu körükleyen iktidarı göndermeden bu işler düzelmeyecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir