Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan’ı aklıselime davet ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamada; Küçük Asya Felaketi ismi altında yapılan etkinliklere sert reaksiyon gösterildi.

Açıklamada; Yunan ordusunun yüz yıl evvel giriştiği macera sonucu Anadolu’yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca hataları unutturmaya, tarihi olguları çarpıtarak kendi kamuoyunu ve memleketler arası toplumu palavralarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz. denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Uluslararası toplumu palavralarla yönlendirmeye çalışıyorlar”

Yunan makamlarının “Küçük Asya Felaketi” adı altında yapılan gerçeklikten uzak, akıl dışı açıklamalar ve etkinlikler aracılığıyla, Yunan ordusunun yüz yıl evvel giriştiği macera sonucu Anadolu’yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca hataları unutturmaya, tarihi olguları çarpıtarak kendi kamuoyunu ve memleketler arası toplumu palavralarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz.

Anadolu’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği toplu katliamlar ve yıkımlardan ötürü Yunanistan’ın, Lozan Antlaşması’nın 59. unsurunda yer alan “Yunanistan, savaş maddelerine ters olarak, Anadolu’da Yunan ordusunun ya da idaresinin hareketlerinden doğan ziyanların tamiri yükümlülüğünü tanır” kararına istinaden, insanlığa karşı işlediği hataları kabul ettiğini ve tazminat ödemeye mahkum edildiğini bir defa daha hatırlatıyoruz.

“Yunanistan’ın insafsızlığına tüm dünya tanıklık etmektedir”

Tarihten hiçbir halde ders çıkarmayan Yunanistan’ın günümüzde dahi, kadın-çocuk ayırt etmeden, çaresiz durumdaki göçmenleri mevte terk ederek, insafsız aksiyonlarıyla insanlığa karşı kabahat işlemeyi sürdürdüğüne tüm dünya tanıklık etmektedir.

“Yunanistan’ı aklıselime davet ediyoruz”

Türkiye, tarihi olayları palavralarla çarpıtmaya çalışan Yunanistan’a, Yunan tarihindeki ve bugüne dair kara lekeleri hatırlatmaya ve gerçekleri milletlerarası topluma anlatmaya devam edecektir. Yunanistan’ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yoluyla nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir defa daha davet ediyoruz.denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.