Dolar Çığırından Çıktı! Tuna Kaya Dolar İçin O denli Bir Düzey Verdi Ki Felakete Ramak Kaldı! Dolar 30 TL’yi…

Altın, dolar ve kripto para üzerinde değerli tahlillerde bulunan Piyasa Uzmanı Tuna Kaya’dan dolar içi çarpıcı bir açıklama geldi. Dolar kurunun 15 düzeylerini aşması durumunda yaşanacak olanları anlatan Kaya, 30 TL’ye dikkat çekerek felaket ihtarında bulundu. İşte Tuna Kaya’dan dolar yatırımcısı için değerli değerlendirmeler.

DOLARDA YÜKSELİŞ TRENDİ DURMUYOR

Mayıs ayının başından beri piyasalarda yaşanan hareketlilik devam ediyor. Doların 14 TL düzeyini kırmasıyla başlayan yükseliş trendi, 16 düzeylerine kadar ulaştı. Yatırımcı doların yükseleceği tarihleri takip ederken, Piyasa Uzmanı Tuna Kaya ise felaket ihtarında bulundu. Daha evvel dolara ait iddiaları çıkan Kaya, doların 20 düzeyini kırmasından sonra büyük bir felakete kapı aralayacağını söyledi. İşte Tuna Kaya’dan dolar yatırımcısını yakından ilgilendiren o tahliller.

DOLAR 16 DÜZEYİNDE BARAJLANABİLİR

Doların 16 düzeyine gelmesiyle yeni bir barajın kurulabileceğini söz eden Kaya dolara ait şunları kaydetti:

“Dolar baktığımızda dolarda durum gitgide ciddiyet kazanıyor. Dolarda değerli bir bölge vardı. 14.85 bölgesiydi. Uzun müddet orada durdu. Doların bir sonraki sıçrama tahtası 15,72 ile 16 bandı olacak. Şayet dolar 16 düzeyini de zorlarsa bir sonraki 17 olabilir. Ancak ben burada 16 düzeyinin üzerine hareketlilik beklemiyorum. İktisat idaresi kâfi gözükmüyor. Dolar bu bantta tutulacak. 16 barajı kurulacak. Yaz aylarında bir ölçü daha burada tutabilirler. Kur Muhafazalı Mevduat sahiplerini teşvik etmek için Haziran ve Temmuz’da 17 düzeyini görebiliriz. Piyasa istikrarları ortasında bu olağan değil. 18, 40 düzeyi normatik düzey var. Merkez Bankası para bastıkça, enflasyon yükseldikçe dolarda artış yaşanacak.”

O DÜZEYDEN SONRA FELAKET KAPIDA

Dolarda daha evvel verdiği direnç düzeylerinin kırıldığında dikkat çeken Kaya, “Kur kademeli olarak yükseltilmesi gerek. Yoksa 30 TL’ye sarfiyat. Birileri satıyor öbürleri alıyor. 18,41 aşıldığında 20 TL düzeyi gözüküyor. 20,15 düzeyi aşılırsa büyük bir felaket yaşayabiliriz. Dolarda 30 TL’yi görebiliriz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.