Elazığ’da yalnızca bayanlara özel kahvehane ilgi görüyor

Mersin’de ticaretle uğraştıktan sonra emekli olan Elazığlı 55 yaşındaki Ayşe Günay, yıllar sonra önlüğü takıp babasından kendisine miras kalan köy kahvesinin başına geçti.

Babasından geriye kalan kahvehanenin çürümesine gönlü razı gelmeyince sıra dışı bir işe imza atan Günay, yıllardır erkek kahvesi olarak kullanılan kahvehaneyi bayan kahvehanesine çevirdi.

Erkekler giremiyor

Hal köyündeki bayanların boş vakitlerinde zaman geçirdiği bayanlar kıraathanesine erkekler giremiyor.

Kadınlar bir yandan çay ve kahvelerini yudumlarken, bir yandan da oyun oynayarak vakit geçiriyor. Herkesin dikkatini çeken bayan kahvehanesinin konukları her geçen gün artarak devam ediyor.

Kadınlar okey oynamaya geliyor

İHA’ya babasından kalan mirası devam ettirdiğini tabir eden kıraathane işletmecisi Ayşe Günay, “Burası bizim baba yadigarı yerimiz. Emekli olup geldikten sonra baba yadigarı yerimizin dumanı tütsün istedik ve açtık. 5 kardeşiz ve buranın ekmeğini yiyerek büyüdük. Babamın son kazandığı parayı bile tek tek tarihini yazdık cüzdanlarımızda uğur parası olarak saklıyoruz. Dumanı tütsün, ışığı yansın, illa para kazanalım değil. Esasen para döksen çok farklı şeyler olur lakin elimizdeki imkanlarla lakin bu kadar yapabildik. Evvelden erkek kıraathanesiydi burası, babam o formda işletiyordu. Hafif tadilatını yaptık. Biraz farkındalık oluşturalım istedik ve bayan kıraathanesi haline dönüştürdük. Şu an herkes çok şad. Para kazanıyoruz, kazanmıyor değiliz. Ancak en hoşu daima birlikte vakit geçiriyoruz. Köylülerimiz ve biz çok mutluyuz. Dışarıdan ta Bursa’dan, İstanbul’dan ve Ankara’dan Elazığlı olup da köyüne gelenler ya işte bir Hal köyü varmış, bizi oraya götürün, orada bayan kıraathanesi varmış deyip özel olarak gelip okey oynayıp giden müşterilerimiz var. Biz evvelce babam çalıştırırken yemeğini getirir, uzaktan verir geri dönerdik. Artık çağ atladık, gelip kahvede okey oynuyoruz. Bu bizim için çok hoş bir his. Herkes şaşırıyor, odalara filan gittiğimizde ‘Bu abla kim?’ dediklerinde diyorlar ki Hal köyünün kahvecisi. Çok keyifli geçiyor. Tamam, güç derler eskilerin bir lafı var, erkekler bile en sıkıntı meslek derler kahveciliğe fakat ben bayan olarak hiç zorlanarak çalıştırmadım. Tek kahrım eleman, o da çalışacak kimse yok.” dedi.

“Erkekler yok başımız rahat”

Kadın kıraathanesine her vakit geldiğini kaydeden Pınar Hasret Durak, “Mükemmel bir his. Herkes çok memnun, tatilimizi geçiyoruz burada. Oyun oynuyoruz, muhabbet ediyoruz. Yeri geliyor müziğimizi açıp halay çekiyoruz” diye konuştu. Burçin Kintar ise, “Başka yerde görmedik. Köyümüzün en şahane olayı akşam bilhassa serinde burada oturmak. Oyun oynamak, eğlenmek, sohbet muhabbet etmek daima çok hoş oluyor. Bayanlara özel bir yer. Erkekler yok, başlar rahat. Herkes huzurlu, kimse kimseye karışmıyor. Eşlerimiz kendi kahvelerinde, bayanlar kendi kahvelerinde. Saat kaça kadar olursa olsun ıstırap olmuyor, sohbet muhabbet etmeye devam ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.