Epic ile Apple arasındaki savaşta yeni cephe

Epic ile Apple arasındaki savaşta yeni cephe

Epic ile Apple arasındaki savaşta yeni cephe! Bilindiği üzere Epic Games ile Apple arasında uzun süredir devam eden bir çekişme mevcut. Apple’ın, AppStore üzerinde üçüncül ödeme yöntemlerine müsaade etmemesi ancak Epic Games’in bu yönde ciddi taleplerinin olması üzerine başlayan gerilim mahkemede sonuçlanmış, uzun sayılabilecek bir süre devam eden dava da hem Apple’ı hem de Epic Games’i ilgilendiren önemli kararlar verilmişti.

Apple’a yöneltilen 10 farklı suçlamadan sadece uygulama içi satın alımlar için üçüncü taraf ödeme seçeneklerine izin vermesi yönünde aleyhte bir karar çıkmış, geri kalan 9 suçlamadan ise Apple beraat etmişti. Her ne kadar 10 suçlama içerisinde en önemlisi hakkında lehinde karar verilen isim Epic Games olsa da, şirket geri kalan 9 suç için temyiz süreci başlatmıştı.

Epic Games’in bu iddiasının haklı olduğunu düşünen Microsoft, Electronic Frontier Foundation, 35 eyalet savcısı ve daha pek çok kuruluştan oluşan bir koalisyon Apple’ın bu tutumunun anitröst yasalarını ihlal ettiğini iddia ederek Epic Games’in yanında olduklarını açıkladı. Bu durumu bir raporla özetleyen koalisyon ise, gerekli belgeleri temyiz sürecindeki mahkemeye iletti.

Tabi bu belgelerin resmi evrak olarak kabul edilip edilmeyeceği ya da mahkemece dikkate alınıp alınmayacağı tamamen ilgili mahkemeye kalmış bir durum. Ancak böylesi büyük bir grubun Apple karşısında yer alması, gelecekte Amerikalı teknoloji devinin bu konuda geri adım atmak zorunda kalabileceği şeklinde yorumlandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.