Erkan Baş: Aday belirleme süreci 6’lı Masa’nın dışına taşmak zorunda

Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, FOX TV ekranlarında gazeteci İlker Karagöz’ün sunduğu “Çalar Saat” programına konuk oldu. Programda Karagöz’ün sorularına cevap veren Baş, Türkiye gündemine ait açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bir an evvel seçime gitmesi gerektiğini belirten Baş, “Öyle bir yıkım var ki, bu iktidardan kurtulduktan sonra iş bitmiyor. Geride kalan 20 yıllık yıkımın ortadan kaldırılması için Türkiye’nin baştan aşağıya tekrar kurulması gerekiyor” dedi.

‘MİLYONLARCA İNSAN TATİLİN HAYALİNİ BİLE KURAMIYOR’

Gazeteci Karagöz’ün “En fazla yıkım nerede?” sorusuna cevap veren Baş, “Güncel olarak ekonomi” karşılığını verdi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Açlık, yoksulluk, işsizlik, alışveriş yapamamak en temel gereksinimlerini karşılayamamak… Diyelim ki yaz aylarında tatil yapmak istiyoruz. Unuttuk bunu farkında mısınız? Milyonlarca insan hayalini bile kuramıyor. İki gün evvel okullar açıldı. Bizim görebildiğimiz kadarıyla vatandaşın en büyük kaygısı artık çocukların okul materyalleri, defteri, kâğıdı, kalemi. Çocuğu okula göndereceksiniz, öğle ne yiyecek bu çocuk okulda?”

‘SARAY YANDAŞLARINI ZENGİNLEŞTİRİYOR’

İktidarın “yandaşlarını” zenginleştirdiğini bunun dışında kalan milyonlarca kişinin her geçen gün fakirleştiğini söyleyen Baş, “Bu iktidarın en büyük özelliklerinden bir tanesi, Türkiye’yi ikiye böldüler. Saray’ın etrafında kümelenen bir azınlık var ve onlar rahatlar. Türkiye büyüyor zira siz çalışıyorsunuz, ben çalışıyorum, milyonlarca personel, köylü, madenci, bayan üretmek için elimizden geleni yapıyoruz ve ülkemizi zenginleştiriyoruz. Lakin bu zenginlikler ülkenin doruğuna çökmüş yüzde 1’in eline geçiyor. AKP iktidarı boyunca Türkiye’nin en zirvesindekilerin toplam servetten aldığı hisse niçin her geçen gün artıyor? En zirvedeki yüz 1 her gün zenginleşiyorsa onun dışında kalanlar yoksullaşıyor” dedi.

‘20 YILDIR YAPTIKLARIMIZI YAPARSAK KAYBEDERİZ’

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ait de açıklamalarda bulunan Erkan Baş, “En başta şunu şöyleyeyim: Türkiye’nin bir an evvel Tayyip Erdoğan’dan kurtulması lazım. Bunun için hiçbir tereddüt yok” dedi. “Peki bu Saray Rejimi’nden nasıl kurtuluruz?” diye soran Baş, şunları şu sözleri kullandı:

“20 yıllık bir iktidarla karşı karşıyayız. Demek ki 20 yıldır yaptığımız şeylerin birebirini yaparsak yeniden kurtulamayız. 20 yıldır yapmadığımız şeyleri yapalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi yaşadık ve ikisini de Tayyip Erdoğan kazandı. Buradan ders çıkarmamız lazım. Kazanabilecek aday… Pekala bu adaya kim karar verecek? Daha evvel Ekmeleddin İhsanoğlu kazanabilecek aday diye önümüze çıkarıldı. Biz o vakit da anlatmaya çalıştık. Bir gericinin karşısına öteki bir gerici çıkararak kazanamazsınız. Siyaset birebir vakitte unsur ve duruş sıkıntısıdır. Buradan ders çıkarmak gerekiyor. Yeni bir Ekmeleddin İhsanoğlu olayına müsaade vermemek gerekir. 2018 seçimlerini yaşadık, şöyle bir algı oluştu: Çok aday çıkarsa Tayyip Erdoğan birinci cinste kazanamaz, ikinci çeşitte da muhalefetin hangi adayı kalırsa daima birlikte ona oy veririz. Birinci bakışta hoş gözüküyor fakat pratiğe indiğimizde muhalefetin adayları iktidar aksisi bir süreç yerine birbirleriyle uğraştılar. Sorun ikinci cinse kim kalacak yarışına döndü. Ortada gerçek misyonumuzu unuttuk ve Tayyip Erdoğan kazandı. “

‘ESAS OLAN ORTAK ADAY’

“Esas olan ortak adaydır. Olması gereken ortak bir adayın çıkması ve Tayyip Erdoğan’a yüzde 60-70’le hayatının en büyük mağlubiyetini yaşatmak. Teklifimiz budur” sözlerini kaydeden Baş, “Fakat burada ek yapıyorum: Bizim Tayyip Erdoğan’ın yaptıklarına, yaklaşımlarına dair itirazımız var” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ne yapıyor mesela? Ağzından çıkan kural oluyor. Tek adam tertibi bu. Biz tek adam nizamına karşıyız lakin daima birebir şeyi söylüyor Millet İttifakı’ndaki arkadaşlar. Bir kişi değil altı kişi karar verince demokratik mi oluyoruz? Bizim söylediğimiz kişi aday olsun diye bir talebimiz hiç olmadı. Söylediğimiz şey şu: Yapılması gereken halkı sürecin içine katmaktır. Milyonlarca insan seçimlerde gidip oyunu alacağınız beşerler değil. Onlar bizim birlikte nefes alıp verdiğimiz birlikte yaşadığımız uğraş arkadaşlarımız, yurttaşlarımız. Yurttaşı özne kılalım. Aday belirleme sürecinde bayan örgütlerini, gençlik örgütlerini, kitle örgütlerini çağırın ve dinleyin. Aday belirleme süreci 6’lı Masa’nın dışına taşmak zorunda.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.