Et yemenin insan beynindeki etkisini nedir?

Et yemenin insan beynindeki etkisini nedir?

Ancak yeni bir rapor, fikri destekleyecek temel kanıtlar konusunda şüphe uyandırıyor. Et yemenin insan beyninin gelişmesine yardım ettiğini iddiasına şu anda karşı çıkan bilim insanları da mevcut.

Öne çıkan fikirlerden biri, bitki bazlı bir diyetten protein ve yağ açısından zengin bir diyete geçerseniz, daha büyük bir beyni beslemek için ihtiyacınız olan enerjiye sahip olacağınız yönündeydi. George Washington Üniversitesi’nden paleoantropolog Andrew Barr, erken insan evrimini araştırmaya başladı. Buluşlara göre et yemek beyinden öte bağırsak sisteminde de bazı değişiklikler yaratmış.

İnsan beyninde önemli değişimi yaratan şey ise eti ateşte pişirerek yemek. Et yemekten ziyade daha büyük etkisi olan ateşte pişirme eylemi sosyal değişimleri de beraberinde getirmiş. Şu ana kadarki inanışta et yemenin insanı insan yapan etken olduğu savunulmuştu. Ancak yeni araştırma sonucu bilim insanları “Etin bizi insan yaptığını” veya “taş aletlerin bizi insan yaptığını” düşünmüyorum” diyor. “Fakat tüm bunlar, atalarımızın bedenlerini sürekli değişen koşullar altında hayatta kalmak için zorladı, bu da esas insanı insan yapan etken oldu” ifadeleri kullanıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.