Florida’da bir bölge, salyangoz istilası yüzünden karantinaya alındı

Florida Tarım ve Tüketici Hizmetleri Departmanı (FDACS), birincisi 1969’da tespit edilen Afrika kara salyangozu istilasının tekrar görüldüğü Pasco ilçesinde bir bölgenin karantina altına alındığını duyurdu.

FDACS internet sayfasından yapılan bilgilendirmeyle, evcil hayvan olarak beslenmek üzere ABD’ye kaçak yollarla getirilerek çoğaldığı düşünülen Afrika kökenli salyangozun menenjit hastalığı taşıma riski yüzünden birinci görüldüğü New Port Richey bölgesindeki halkın durumun ciddiyeti konusunda uyarıldığı belirtildi.

İnternet sayfasında karantina bölgesinin kapsadığı alan bir haritayla gösterilirken, vatandaşlardan kelam konusu salyangoza eldivensiz dokunmamaları ve FDACS yardım sınırını aramaları istendi.

Bazıları 20 santime kadar büyüyebilen salyangoz cinsinin yılda 2 bin 500’e yakın yumurta bırakabildiği, 500’ün üzerinde farklı bitkiyle beslenebildiği ve kalsiyum muhtaçlığını karşılamak için konutların boya ve sıvalarını yediği söz edildi.

Şimdilik muhakkak bir alana yayılan salyangozların büsbütün toplanmasının birkaç yıl sürebileceği aktarıldı.

Florida’da birinci sefer 1969’da görülen istilacı Afrika kara salyangozunun bölgeden temizlenme süreci 1975’e kadar devam etti. 2011’de tekrar görülen ziyanlı salyangozla gayret 2021’e kadar sürdü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.