Fransa’da havalimanlarında grev krizi: Uzun kuyruklar oluştu

Fransa’da havayolu şirketlerinde çalışan yer hizmetleri çalışanının 2 günlük grev kararı almasıyla havalimanlarında uzun kuyruklar oluştu, kimi seferler ise iptal edildi.

Fransa’da havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinde çalışan işçi, 30 Haziran-1 Temmuz ortasında grev kararı aldı. Bunun üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havayollarından uçuşların yüzde 17 oranında azaltmasını istedi.

Grev, Paris’teki Charles de Gaulle ve Roissy havaalanları, birtakım uçuşları iptal ettirdi. Charles de Gaulle Havalimanı kalkışlı ve varışlı uçuşların yüzde 10’u iptal olurken, 4 pistten 2’si mahallî saatle 07.00-14.00 ortasında kapalı kaldı.

Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Air France’ın 62 uçuşunu iptal ettiği öğrenildi.

HAVALİMANLARINDA KAOS

Yer hizmetleri çalışanının greve çıkmasıyla havalimanlarında uzun kuyruklar oluştu. Yolcular, uçuş süreçleri için saatlerce sırada beklemek zorunda kaldı. Grev nedeniyle uçuşlarda aksama olabileceği tarafında ikaz yapıldı.

Paris merkezli milletlerarası bir havalimanı operatörü Aeroports de Paris ile personel temsilcileri ortasındaki görüşmeler sürüyor, lakin şimdiye kadar bir mutabakata varılamadı. Personeller çalışma şartlarının uygunlaştırılması ve enflasyona karşı artırım talep ediyor. Genel İş Sendikası (CGT) üyeleri, taleplerinin karşılanmadığı sürece greve devam edeceklerini belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.