Gaffar Yakınca: Kendi hastalıklarını geniş kitlelere yayıyorlar

CHP’nin İzmir Milletvekilliğinden istifa ettikten sonra Memleket Partisi’ne giren, akabinde oradan da istifa eden Mehmet Ali Çelebi, bağımsız milletvekili olarak devam edeceğini duyurdu.

Bu süreçte AK Partiye katılacağı tezleri gündeme gelen Çelebi daha evvel kendisini destekleyenler tarafından hakarete ve linçe uğradı.

Çelebi’ye yönelik linç kampanyasını köşesine taşıyan Aydınlık müellifi Gaffar Yakınca, “Belli ki muhalif mahallenin amigolarında da tutmamış. Ellerindeki şöhret imkanını kullanarak kendi hastalıklarını geniş kitlelere yayıyorlar. Kentli seçkinlere mahsus kibir, hiçbir vicdan ve akıl süzgecinden geçmeden insanların üzerine boca ediliyor. Binlerce insan, gündelik faşizmin yapışkan zehiri ile zombileşiyor. Farklı düşünenlere yönelik küfür, aşağılama, hatta fizikî şiddet normalleştiriliyor” diye yazdı.

Yakınca’nın Aydınlık’taki yazısı şöyle:

İyi mi oldu makus mü bilmiyorum, toplumsal medya çıkınca kocaman muharrirlerin, önemli siyasetçilerin abuk sabuk hallerine şahit olmaya başladık.

Hanımefendi de bir vakitler inceliğine iltifat ettiğim, haksız yere eleştirildiği için savunduğum bir yazardı… Yanılmışım… İncelik ne söz, dağda uluyup stüdyoda hır çıkaran şu vekil ile ruh ikizi imiş de haberim yokmuş!

Muhalefetin anlı ulu bayan müellifinden kelam ediyorum.

Mehmet Ali Çelebi’nin fikrini eleştirecek ya hani… Bir fotomontaj fotoğraf koymuş… Çelebi’nin yüzüne “badem bıyık” çizmişler, üstüne de bir kareli ceket. Aklı sıra “Çelebi Erdoğan’cı oldu” demeye getiriyor lakin, bir yandan da “Erdoğan’cılara” küfür ediyor. İlkokul üç seviyesinde kaba saba bir espri.

Mehmet Ali Çelebi, Millet İttifakı’na yirmi tane taş üzere ağır soru sormuş. Mutabakat metninizde neden Atatürk yok, Türk milleti yok? Anayasa’nın birinci dört unsurunu değiştirecek misiniz? Türkiye’yi federasyon yapıp bölmek mi istiyorsunuz? Neden PKK ile FETÖ ile çabaya hiç değinmiyorsunuz?

Namuslu bir aydın üzere bu soruların peşine düşmek varken, aciz insanlara mahsus “laf sokma” düzeysizliği, küfür üstüne şurası leş bir mizah… Zeka pırıltısı yok, bilgi yok, zarafet yok…

DAHA VAHİMİ, AHLAK DA YOK!

Çünkü insanların dış görünümleri ile giysi kuşamları ile yaşları ile kiloları ile alay etmek ahlaksızlıktır. Bunun bir ahlaksızlık olduğu daha çocukken öğretilir ancak, ahlak biraz da “maya” ile ilgilidir, o bozuksa tutması pek zordur.

Belli ki muhalif mahallenin amigolarında da tutmamış. Ellerindeki şöhret imkanını kullanarak kendi hastalıklarını geniş kitlelere yayıyorlar. Kentli seçkinlere mahsus kibir, hiçbir vicdan ve akıl süzgecinden geçmeden insanların üzerine boca ediliyor. Binlerce insan, gündelik faşizmin yapışkan zehiri ile zombileşiyor. Farklı düşünenlere yönelik küfür, aşağılama, hatta fizikî şiddet normalleştiriliyor.

Bu bakımdan muhalif mahallenin “dış görünüş saplantısı” bilhassa kıymetli. Zira yalnızca karşılarındakini bu türlü değerlendirmiyorlar, kendileri de bu biçimde var oluyorlar. Çağdaşlığın en tanınan simgeleri: Rakı bardağı, şarap kadehi, bikini yahut dekolte bir elbise… Gericilik dedikleri şeyin sembolleri de hazır: bıyık, sakal, baş örtüsü, tespih vesaire…

Kültür seviyesi rakı sofralarının “enseye şaplak” muhabbetinden öteye gitmeyen çapsız “aydınların” ürettiği bir sosyoloji… Feysbuk’ta, Tivitır’da, Instagram’da kendini teşhir etmediği vakitlerde “ötekilere” nefret kusmakla meşgul.

TANZİMAT’TAN BERİ BİREBİR KAFA

Doğrusunu söylemek lazım, bu rezillik bugünkü muhalif etraf ile ortaya çıkmadı. Ta Tanzimat’a kadar uzanan en az iki yüz yıllık bir tarihi var.

İlerlemeyi Batılılaşmak sanan baş, Türkiye’nin kültür dünyasını taklitten öbür bir numarası olmayan soytarılara, çağdaş Bihruz Bey’lere mahkum etmiş. O Batı’yı da sahiden Batı üzere alsalar tekrar neyse, kötülüklerin yanında hiç değilse biraz da güzel bir şeyler gelir. Lakin bunların çapı, giysi kuşamdan öteye gidemediği için fikirleri de kabukta kalmış. Batılının bile tenezzül etmediği faşizan fikirler, ahlaksızca bulduğu rezillikler, bizim ipotekli başlarda birer “aydınlanma düşüncesine” dönüşmüş!

Misal, ODTÜ’deki bir küme kız öğrencinin para karşılığı soyunması ve bunu da “medeniyet” diye pazarlamaya kalkması öbür türlü nasıl izah edilebilir? Yerlilikten falan vazgeçtim, temel ideoloji ve ahlak bir üniversitenin kapısından giremiyorsa artık oraya üniversite denilebilir mi? Batılılar, üniversitelerinin striptiz kulübe yahut geneleve dönüşmesine müsaade verirler mi sanıyorsunuz?

Veya bir maç öncesinde Kadıköy’ün barlarında toplanan güruhun Cumhurbaşkanı’na açıkça küfür etmesi hangi ahlak dairesinde tanım edilebilir? Baştan ayağa cinsiyetçi, doruktan tırnağa vandal va faşist… Lakin latifeli bıyığı yok, önünde rakı kadehi var! Batılı görse o da kınar fakat, bizimkilerin “çağdaşlık” diye böbürlendikleri şey yalnızca budur

MEHMET ALİ ÇELEBİ KİMDİR? 

23 Temmuz 1984 tarihinde Ankara’da doğdu. Birinci ve orta öğrenimini Amasya’da tamamladı. Maltepe Askerî Lisesini birincilikle bitirdi. 2007’de Kara Harp Okulunu 4. olarak bitirdi ve teğmen oldu.

Ergenekon davaları kapsamında, “örgüt adına Hizb ut-Tahrir örgütü içine sızarak faaliyetlerde bulunduğu” argümanıyla 18 Eylül 2008’de tutuklandı, 41 ay cezaevinde yattı, 11 Mart 2014 tarihinde hakkında sav edilen cürümlerden beraat etti.

CHP 35 ve 36. Kurultaylarında Parti Meclisine girdi. 2018 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. 29 Ocak 2021 tarihinde CHP’den istifa etti. 17 Mayıs 2021 tarihinde kurulan Memleket Partisi’ne katıldı. 25 Şubat 2022 tarihinde Memleket Partisi’nden istifa etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.