Geleceğin petrolü ve doğal gaz için el sıkıştılar! Avrupa’nın umudu dost ülke

Alman haber ajansı DPA’nın bildirdiğine nazaran, Katar Buyruğu Pir Tamim Bin Hamad es-Sani ve Alman İktisat Bakanı Robert Habeck, Katar Emiri’nin Berlin’e yaptığı resmi ziyaret sırasında, iki ülke ortasında iş birliğini derinleştirmek için mutabakata vardı.

Almanya Güç Bakanlığının açıklamasında, “Enerji paydaşlığı, Almanya’nın Katar’dan sıvılaştırılmış doğal gaz ithal ederek gaz arzını çeşitlendirmesine yardımcı olacak ve birebir vakitte yeşil güç hidrojen alanında iş birliğine yanlışsız bir ivme kazandıracak.” sözleri kullanıldı.

Alman makamlarına nazaran güç alanındaki Alman-Katar paydaşlığı, iki hükümet ortasında güçle ilgili mevzularda “üst seviye ticareti” teşvik etmeyi, iki ülke ortasında köprüler kurmayı, kamu ve özel bölümden faal tarafları bir ortaya getirmeyi amaçlıyor.

Bakanlığın açıklamasında ayrıyeten, Katar Güç Bakanlığı ile Almanya Federal İktisat ve İklim Müdafaa Bakanlığı ortasında sistemli toplantılar yapılacağı belirtildi.

GELECEĞİN PETROLÜ HİDROJEN VE DOĞAL GAZ İÇİN MUTABAKAT

İki ülkenin iki çalışma kümesi oluşturma konusunda anlaştıklarının da belirtildiği açıklamada, “Bir küme sıvılaştırılmış doğal gaz ve hidrojen alanında ticari bağlantıların güçlendirilmesi ve altyapı ve düzenleyici hususlar hakkında bir forum oluşturulması ile ilgilenecektir.” sözlerine yer verildi.

Başka çalışma kümesi yenilenebilir güç, güç verimliliği ve lojistik idaresine odaklanacak ve yetenekler, altyapı ve elektrik piyasaları üzere ilgili hususların geliştirilmesi üzerinde çalışacak.

Cuma günü, Alman gazetesi Handelsblatt, Katar Dışişleri Bakanı Pir Muhammed Bin Abdulrahman Al-Sani’nin Doha’nın 2024’te Almanya’ya sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatına başlamayı umduğunu belirttiğini aktardı.

Habeck, geçtiğimiz Mart ayında Alman elektrik şirketi RWE ve güç şirketi Uniper’den yetkililer eşliğinde sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikine yönelik uzun vadeli mutabakatlar konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Katar’a gitti.

Cuma sabahı Pir Tamim, geçen Pazartesi başlayan bir Avrupa çalışma tipinin üçüncü ayağı olan Berlin’e geldi. Almanya’ya gelmeden evvel Slovenya’yı ve akabinde İspanya’yı ziyaret eden Tamim, İngiltere ve Fransa’ya da gidecek.

KAYNAK: STAR GAZETE

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.