Gürcistan Başbakanı Avrupa Birliği’ne öfkeli

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, başşehir Tiflis’e yakın Tserovani köyünde Yaralı Savaşçılar Haftası’nın açılış merasiminde askerlere hitaben bir konuşma yaptı.

Ülkesinin AB ile entegrasyonu sürecini değinen Garibaşvili, 23-24 Haziran’daki AB Önderler Tepesi’nde Ukrayna ile Gürcistan ve Moldova’nın AB üyelik müracaatlarıyla ilgili alınacak kararı beklerken, AB Kurulu’nun Gürcistan’a “aday ülke” statüsü verilmesi konusunun tekrar değerlendirilmesini önermesini eleştirdi.

Garibaşvili, Gürcistan’ın AB’den daha fazlasını hak ettiğini, Gürcülerin bugüne kadar gayret vererek, kan dökerek geldiğini anlattı, şimdilik Gürcistan’a aday ülke statüsün verilmemesini “haksız” ve “adil olmayan” bir karar olarak nitelendirdi.

Rus ordusuna karşı 3 sefer savaştıklarını belirten Garibaşvili, “Ülkenin bağımsızlığına tekrar kavuşmasından sonra 2008’de ordumuz örnek bir kahramanlık sergiledi.” dedi.

Garibaşvili, AB Kurulu’nun Ukrayna ve Moldova’ya yönelik olumlu kararını vermesinden ötürü sevinç duyduğunu belirterek, “Ama Gürcistan daha fazlasını hak etti ve bu üç ülkede bunu hak eden varsa biz de hak ediyoruz.” tabirini kullandı.

Gürcülerin asıl gayesinin ülkenin toprak bütünlüğünün yine sağlanması olduğunu ve bunun için gayret sarf etmeye devam edeceklerini belirten Garibaşvili, “Milletimizin ve insanımızın ana birleştirici fikri bu olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

GÜRCİSTAN’A “ADAY ÜLKE” STATÜSÜ VERİLMESİ KONUSUNUN YİNE DEĞERLENDİRİLMESİ

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, 17 Haziran’da Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan ile Moldova ve Ukrayna’nın adaylık müracaatlarıyla ilgili Komite’nin görüşünü açıklamıştı.

AB Kurulu olarak, Ukrayna ve Moldova’ya “adaylık” statüsünün verilmesini, Gürcistan’ın “adaylık” statüsünün ise daha sonra yine değerlendirilmesini talep ettiklerini kaydeden von der Leyen ülkede evvel siyasi konsolidasyonun yapılması gerektiğini savunmuştu.

TİFLİS’TE SOKAĞA ÇIKAN ON BİNLERCE KİŞİ GÜRCİSTAN’IN AB SÜRECİNİ DESTEKLEDİ

Tiflis’te sokağa çıkan on binlerce kişi Gürcistan’ın AB sürecini destekledi

20 Haziran’da Gürcistan’ın çeşitli kentlerinde sokaklara çıkan binlerce kişi, ülkelerine Avrupa Birliği tarafından “aday ülke” statüsü verilmesi için şovlar düzenlemişti.

Başkent Tiflis’in merkezinde toplanan on binlerce vatandaş, AB’den ülkelerine yönelik olumlu kararın verilmesini talep etmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.