Halk sıhhati uzmanlarına ‘ek ödeme’ yapılmadı!

Halk Sıhhati Uzmanları Derneği İdare Konseyi Lideri Kılıç, vilayet ve ilçe sıhhat müdürlüklerinde çalışan halk sıhhati uzmanlarının sıhhat siyasetlerinin belirlenmesi, sigarayla, obeziteyle gayret, kanser hastalıkları için tarama programlarını yürütme, aşı, filyasyon çalışmaları üzere misyonlarda yer aldığını anımsatarak “Uygulama, esirgeyici hizmetlerde çalışan tabiplerin cezalandırılması manasına geliyor” diye konuştu. 

ÖDEMEDE AYRIMCILIK

Taban ödemede, halk sıhhati uzmanları için uygulanan hesaplamaya değinen Kılıç, “Bakanlık, hastanede çalışanlara tam öderken hastanede dışında çalışan hekimlere 0.5 ile 1 ortasında bir katsayı ile çarparak veriyor. Taban ödemede yarı yarıya düşürme üzere bir riskle karşı karşıya bırakıyor” dedi.

Ayrıca Kılıç, “İl ve ilçe sıhhat müdürlüklerindeki takımlardan hastanelerdeki takımlara geçmeye çalışılacak. Gözetici sıhhat hizmetlerinde çalışan işçi sayısı azalacak. Yeni mezun hekimler Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda tercih yaparken ‘gelir getirici etkinlikler’ diye tanımlanan branşları tercih edecek. Kollayıcı sıhhat hizmetleri aksayacak” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.