Her Sabah Kesinlikle Yiyoruz Ancak Ziyanını Bilmiyoruz! Yumurtanın Bu Tesirini Duyunca Şok Olacaksınız

İçeriğinde bulundurduğu protein ve minerallerle hem kemik sıhhatine hem de beyin sıhhatine âlâ gelen yumurta diyetisyenlerin vazgeçilmez besinidir. Her sabah tükettiğimiz ister haşlanmış ister kırılmış yumurta bazen ziyanlı olabilir. Yumurtanın bu ziyanlarını duyunca çok şaşıracaksınız. İşte yumurtanın ziyanları…

BUNLARLA BİR ARADA TÜKETMEYİN

Dışarıda yemek istediğinizde bilhassa yumurta daha çok sosisle ya da pastırma ile servis edilir. Aslında faydalı olan yumurta bir anda zehre döner. Uzmanlar yumurtanın içerisinde aslında yeteri kadar sodyum bulunduğunu ve yanında patates kızartması, pastırma, sucuk üzere içeriğinde tuz bulunan yiyeceklerin tüketilmesinin ziyanlı olacağını belirtiyor.

Özellikle sabahları pastırma ve sosis üzere yiyeceklerinin tüketilmesi çok fazla yağ ve sodyum almanıza neden olabilir. Yapılan araştırmalarda günlük bir insanın alabileceği sodyum ölçüsü 2.300 miligramdır. Lakin yalnızca bir dilim pastırma bile başlı başına 115 miligram sodyum içererek ve günlük almanız gereken kıymetinizin %5’ine denktir. Bir sosis tabağı ise yaklaşık 790 miligram sodyuma içerir ve bu da günlük bedelinizin %34’ü kadardır.

İstatistiklere baktığımızda doymuş yağdan alacağınız kalorileriler günlük alımınızın %10’una yahut 2.000 kalorilik bir diyet için 20 gram muadili ile sınırlandırmanız önerilir . Bir dilim pastırma, günlük almanız gereken bedelin yarısından fazlası olan yaklaşık olarak 12.6 gram doymuş yağ içermektedir.

ÖNEMLİ OLAN ŞUURLU BESLENME

Yani aslında velhasıl kıymetli olan nasıl beslendiğinizdir. Gerçek beslenme ile yumurtaların sağladığı tüm yararlardan yararlanabilirsiniz. Şayet tabağınıza ziyanlı olduğunu bildiğiniz yiyecekleri eklerseniz yumurtanın yararlarını da etkisiz hale getirebilirsiniz.

Fakat bu yumurtanın tek başına tüketilmesi manasına da gelmiyor. Daha doyurucu bir tabak hazırlamak için sağlıklı besin kıymetlerine sahip farklı yiyecekleri de öğününüze eklemenizde hiçbir sakınca yoktur. Sabahları yumurta yerken yanında avokado, tam tahıllı ekmek ve sebzeler üzere sizin için sağlıklı yiyecekler ile birlikte tükettiğinizden emin olun.

YUMURTANIN YARARLARI NELERDİR?

Besin kıymeti çok yüksek olan haşlanmış yumurtanın çok sayıda yararı bulunmaktadır. Yumurtanın yararları şu formda sıralanabilir;

  • İçerdiği amino asit ile yumurta bedeni beslemektedir.
  • Yumurta epeyce çok vitamin içermektedir.
  • İyi kolesterolü yükselten yumurta kalp sıhhatini muhafazası ile de bilinir.
  • Belli bir seviyede yumurta tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Kas ve kemik gelişiminde yumurta tüketimi de çok değerli bir yere sahiptir.
  • Göz sıhhati korunur. Bilhassa göz bozukluklarının giderilmesinde de çok yararlıdır.
  • Hafıza sorunları de kısa mühlet içinde çözülebilir.
  • Yumurta tüketimi beyin sıhhati için çok yararlıdır.
  • Yumurta bedenin demir düzeyini de arttıracaktır.
  • Yumurta genel olarak bedenin protein gereksinimini da karşılar.

EN SAĞLIKLI YUMURTA PİŞİRME USULÜ NEDİR?

Besin kıymeti epeyce yüksek olan yumurta farklı biçimlerde pişirilebilir. Tavada pişirilerek ya da suda yumurta da hazırlanabilir. En sağlıklı yumurta ekseriyetle haşlama biçimindedir. Haşlama yumurta en sağlıklı yumurta pişirme usullerinden birisidir. Günlük iki tane haşlanmış yumurta yenebilir. Spor ile uğraşan bireyler protein muhtaçlıkları sebebi ile daha fazla yumurta tüketebilirler. Spor yapan bireyler birçok vakit yumurta tüketimini arttırabilirler. Yumurta ile yapılan birbirinden farklı yemek tanımları de bulunmaktadır. Damak lezzetine bağlı olarak gerçek yumurta pişirme prosedürü tercih edilmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.