Hollanda’da mültecilere takviye için gece yürüyüşü

Mülteci Vakfı tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen “Mültecilerin Gecesi” dayanak yürüyüşüne katılan 4 bin kişi, 40 kilometre yürüdü ve toplam 1 milyon 140 bin 70 avro bağış topladı.

Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Den Haag ve Tilburg kentlerinde mahallî saatle 00.00’da başlayan yürüyüş 09.00 civarında son buldu.

UZUN YÜRÜYÜŞLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

40 kilometrelik yürüyüşte, mültecilerin yeni bir yaşama kavuşma hayaliyle katettikleri uzun uzaklıklara dikkat çekilmek istendi.

Yürüyüş için Rotterdam’a gelen Tineke de Vries, AA muhabirine, az da olsa mültecilere maddi ve manevi dayanak olmak için yürüyüşe katıldığını söyledi.

“GİDEREK BÜYÜYOR”

Destek yürüyüşüne birinci kere katıldığını belirten de Vries, “Mülteci sorunu giderek büyüyor ve bu, insanlık için büyük bir dram. Televizyonda vahim imajlar görüyoruz. Artık de Ukrayna’da başladı bu problem” dedi.

Yürüyüşe 5. defa katılan ve ismini vermek istemeyen bir kişi de dünya genelinde 100 milyon mültecinin olmasının “inanılmaz” ve anlaşılması güç olduğuna dikkati çekerek, “Ben buna karşı duyarsız kalamazdım. Bizim bulunduğumuz inançlı bir ortamda yapabileceğimiz tek şey bu çeşit aksiyonlar olduğu için, bunu yapmaya devam edeceğiz. 40-50 kişilik kümeyle katıldık ve toplam 10 bin avro bağış topladık.” tabirini kullandı.

“MÜLTECİLER İÇİN YÜRÜDÜM”

İlk sefer yürüyüşe katılan Pauline Timmerman, şunları kaydetti:

“Baya uzun bir yoldu ancak sonuna kadar gelebildiğim için memnunum. Mülteciler için yürüdüm, gece olması biraz daha farklı bir mana kattı. Gece başlayıp yavaş yavaş sabah olması farklı bir deneyim oldu.”

Yürüyüşe ikinci sefer katılan Helena Perfors da “Yürüyüş esnasında çok yağmur yağdı lakin yol güzergahı uygundu. Mültecilerle hem dayanışma hem de maddi dayanak olmak emeliyle yürüdüm. 2 bin 500 avro bağış topladım.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.