İBB’den Bakan Kurum’a cevap: ‘Hiçbir kurum ve hiç kimse kanunlardan üstün değildir’

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, dün Ümraniye’de yaptığı açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kalkmış inşaatımızı durdurmaya çalışıyor” sözlerine İBB, yaptığı yazılı açıklama ile cevap verdi. 

İBB’nin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“İBB, 3194 sayılı imar kanunu ve 4779 sayılı yenileme alanları kanunlarının kendisine tanıdığı hakları kullanarak, yeşil alana ziyan veren, hukuka uygun olmayan biçimde düzenlenmeye çalışılan ruhsatla faaliyet gösteren inşaatı mühürledi. 150 Milyon TL para cezası kesti. Üzerine düşen sorumluluğu eksiksiz yerine getirdi. Yapılan yasal sürecin münasebetini ortadan kaldırmak yerine, mevzuyu siyasi polemiğe çevirmek, hele de bunu kendi bakanlığının uygulamasından, sorumlu olduğu imar kanunu ve yenileme alanları kanununa karşın yapmak, en kolay tabiriyle vazife ihmalidir. 3194 sayılı imar kanunu ve 4779 sayılı yenileme alanları kanunlarındaki kararlar açıktır. Bu kanunların uygulamasından sorumlu olan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bakan da sayın Murat Kurum’un kendisidir.

“CEZALARDAN MUAF DEĞİLDİR”

Hukuk devletinin gereğini yerine getirenleri anlamak ve takdir etmekten uzak bu anlayışa hatırlatmak isteriz ki; bir kural varsa herkesi bağlar. Herkes ve her kurum buna uyar, uymak zorundadır. Hiç kimse ve hiçbir kurum kanunların tanım ettiği cezalardan muaf değildir.

“‘BEN YAPTIM OLDU’ ANLAYIŞIYLA…”

Kanun gereği, yenileme alanlarında avan projeyi büyükşehir belediye lideri onaylar. Büyükşehir belediyesini ve halkın oylarıyla seçilmiş liderini tanımayan anlayışla hareket edilirse, burada olduğu üzere, sorumlu makamda bulunan bakanlık, muvaffakat da almaz, projeyi de onaylatmaz. ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket edildiğinde de ortaya bu türlü bir sonuç çıkar.

Söz konusu alanda, İBB’nin mülkiyeti olmasına karşın, rastgele bir onay ve görüş dahi almaya tenezzül etmeden inşaata başlamak, maalesef artık alışkanlık haline getirilmiş, bir halde yetki gaspının yeni bir örneğidir. Misyona geldiğimizden bu yana, yasal çerçevede olmak kaydıyla, yaşadığımız her türlü engellemelere karşın kamuya yönelik yapılacak her türlü yatırımların önünü açmak için ne biçimde uğraş sarf ettiğimiz, Sayın Bakan’ın da malumudur.

“ANCAK BÖYLESİ BİR SORUMSUZ HALLA AÇIKLANABİLİR”

Kanuna uygun biçimde gelse çabucak onaylanabilecek bir mevzuyu, yalnızca İBB’yi yok saymak kıymetine hukuk dışı yollarla yapmak, lakin böylesi bir sorumsuz halla açıklanabilir.

Uzun yılların alışkanlığıyla, ‘ben yaparım, gerisini de kılıfına uydururum’ anlayışının artık bu kentte yeri yoktur. İBB’yi hesaba katmadan yapılan tüm süreçler geride kalmıştır. İBB ve onun seçilmiş lideri misyona başladığı birinci günden beri kanunun kendisine tanıdığı tüm yetki ve sorumlulukları eksiksiz halde yerine getirmektedir, bundan sonra da tıpkı kararlılıkla yerine getirecektir.

İBB, gençlerimize bu ve gibisi tesislerin kazandırılması için her cins sorumluluğu, ‘hukuk hudutları içinde’ almaktan kaçınmayacaktır.”

KURUM NE SÖYLEMİŞTİ?

Bakan Kurum, dün Ümraniye’de yaptığı açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi kalkmış inşaatımızı durdurmaya çalışıyor. Burası eski yerine yapılan bir salon olduğu halde, buraya ‘yeşil alan’ diyor, öteki şeyler uyduruyor. Halbuki kederi öteki. Burada İSKİ’nin aylardır beklediğimiz yeni salon için ayrılan toprakta üzerine düşen görevleri var. Bu görevleri yerine getiremiyorlar, bunu beceremiyorlar, mazeret edip de çalışmayı durdurmaya kalkıyorlar” demişti.

Kurum, “Ayrıca bu proje içerisinde 14 bin metrekare yeşil alan varken, şu an orada halihazırda yeşil alan olmamasına karşın güya yeşil alan varmış üzere davranıyorlar. Milletimizin, İstanbullumuzun aklıyla alay ediyorlar. Sahiden karşımızda yavrularımızın, gençlerimizin en hoş hizmeti alacağı, spor yapacağı bir tesisi durduran makûs niyetli muhalefet var, makûs kalpli irade var. Bunu net söylüyorum. Birebir formda Ulaştırma Bakanlığımızın hizmetlerini de durdurmaya çalışıyorlar” sözlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.