İngiltere’de yeni kabine belirli oldu

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, bir evvelki hükümette de vazife yapan Savunma Bakanı Ben Wallace, İskoçya Bakanı Alister Jack, Galler Bakanı Robert Buckland ile Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı (COP26) Lideri Alok Sharma’nın misyonunda kalacağı belirtildi.

Kabinedeki başka isimler ve misyonları şu biçimde:

Therese Coffrey Başbakan Yardımcısı ve Sıhhat Bakanı; Kwasi Kwarteng Maliye Bakanı; Wendy Morton Hazine Müşteşarı; James Clevery Dışişleri Bakanı; Suella Braverman İçişleri Bakanı; Brandon Lewis Adalet Bakanı; Penny Mordaunt Avam Kamarası başkanı; Lord True CBE Lordlar Kamarası başkanı ; Chris Heaton-Harris Kuzey İrlanda Bakanı; Michelle Donelan Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı; Anne-Marie Trevelyan Ulaştırma Bakanı; Ranil Jayawardena Etraf, Besin ve Köyişleri Bakanı; Kit Malthouse Eğitim Bakanı; Chloe Smith Çalışma ve Emeklilik Bakanı; Kemi Badenoch Milletlerarası Ticaret Bakanı; Simon Clarke İskan Bakanı; Michael Ellis İngiltere Başsavcısı; Jacob Rees-Mogg İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Bakanı.

LİZ TRUSS, İNGİLTERE’NİN YENİ BAŞBAKANI OLDU

Boris Johnson, 7 Temmuz’da iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ettiğini, başbakanlık misyonunu ise yeni önder seçilene kadar sürdüreceğini açıklamıştı.

Johnson’ın istifasının akabinde iktidardaki Muhafazakar Parti üyelerinin yaptığı oylama sonucu 5 Eylül’de açıklanmış ve Liz Truss 81 bin 326 oy alırken, rakibi Rishi Sunak 60 bin 399 oyda kalmıştı.

Böylece, parti içindeki liderlik yarışını kazanan Truss, tıpkı vakitte ülkenin yeni başbakanı olmaya hak kazanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.