Instagram, neden birtakım çalışanlarına daha az ödeme yapıyor?

Popüler toplumsal medya platformu Instagram, yeni bir skandalla karşı karşıya. Bu ayın başında Instagram lideri Adam Mosseri Londra’ya taşındı. Tezlere nazaran platformun ana şirketi Meta ise Londra’daki ofislerine daha fazla personel almak istiyor.

Lakin bunun sonucunda Londra’daki çalışanlar, San Francisco’daki meslektaşlarından daha az maaş alacak.

LONDRA’DAKİ ÇALIŞANLARI DAHA AZ MAAŞ ALIYOR

ShiftDelete’in haberine göre; Instagram lideri Adam Mosseri, ağustos ayının başında Londra’ya taşındı. Ana şirket Meta’dan bir sözcüye nazaran Mosseri’nin bu transferi, Mosseri’nin ‘küresel doğasından’ kaynaklanıyor.

Ayrıca sözcü, Londra’nın şirketin ABD dışında en büyük mühendislik merkezi olduğunu belirtti. Ek olarak özel bir Instagram grubunun olduğunu de söyledi.

ÜCRET EŞİTSİZLİĞİNİN GERİSİNDE NE VAR?

İddialara nazaran ise Mosseri, Londra’daki ofislerine daha fazla işçi işe almak istiyor. Buna karşın Londra’da işe alınan rastgele bir işçi, San Francisco’daki meslektaşlarından daha az fiyat alma ihtimaliyle karşı karşıya.

Bu fiyat eşitsizliğin nedenleri ortasında ise ABD’deki teknoloji uzmanları için abartılan istekle eşleştirilmiş daha yüksek bir hayat maliyeti yer alıyor. Bununla birlikte Meta geneline bakıldığı vakit San Francisco merkezli emekçilerin daha fazla para kazandığı ortaya çıkıyor.

Bir çalışan inceleme sitesinin datalarına nazaran, Meta’nın Londra’daki ortalama eser yöneticisi 146 bin 605 dolar maaş alıyor. Tıpkı datalara nazaran şirketteki eser dizayncıları da yılda ortalama 115 bin 150 dolar maaş alıyor. San Francisco’da geçen yıl işe başlayan üç eser yöneticisi ise 180 bin ile 210 dolar ortasında ödeme aldı. İş gücü bilgilerine nazaran ise 2022’de işe başlayan bir eser dizayncısı 185 bin 792 dolarlık bir taban maaş aldı.

“MAAŞ EŞİTSİZLİĞİ OLAĞAN DIŞI DEĞİL”

Londra ve San Francisco’da yer alan teknoloji şirketleri için bir işe alım hizmeti olan Talentful’un başı Chris Abbass, maaş eşitsizliğinin olağan dışı olmadığını söyledi:

“Teknoloji uzmanlarına yönelik enflasyon ve talep, tüm coğrafyalarda maaşları artırıyor. Lakin Londra ve San Francisco ortasında hala büyük bir fark var.”

Yaşam maliyeti de fiyat eşitsizliğinde kıymetli rol oynuyor. San Francisco, dünyanın en kıymetli 14. kenti oldu. Londra ise ömür maliyeti bakımından en değerli 40. kent olarak yer alıyor. Ayrıyeten lokal halk dahi San Francisco’da finansal olarak rahat olmak için 1.7 milyon dolara gerek olduğunu belirtiyor. Varlıklı olmak için ise 5.1 milyon dolara gereksiniminiz olduğunu sav ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.