Irak’ta Sadr yanlılarının şovlarında yaralananların sayısı 125’e ulaştı

Irak Sıhhat Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, şovlardaki yaralı sayısına ait bilgi verildi.

“Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlara getirilen yaralı sayısı 100’ü sivil, 25’i asker olmak üzere 125’e ulaştı” sözüne yer verilen açıklamada, yaralıların tedavisi için gerekli tüm sıhhat tedbirlerinin alındığı ve öbür sıhhat hizmetlerinin sağlanması için Bakanlığa bağlı kurumların seferber olmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlıktan sabah erken saatlerde yapılan açıklamada, başkentteki Yeşil Bölge’de göstericilerle güvenlik güçleri ortasında yaşanan çatışmalarda 60 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşılmıştı.

SADR YANLILARI YEŞİL BÖLGE’Yİ BASMIŞTI

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Şii siyasi ve dini önder Mukteda es-Sadr, hükümeti kuramayınca siyasetten çekilmişti. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi olan Uyum Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Mukteda es-Sadr destekçileri, İran takviyeli Şii Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek için bugün başşehri Bağdat’ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’yi basarak meclis binasına girmişti.

Protestocular, meclis binasında süresiz oturma aksiyonu başlatmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.