Karahindiba Hangi Hastalıklara Yeterli Gelir? Kanserli Hücreleri 2 Günde Öldürdüğü Yanlışsız Mu?

Çağımızın en ölümcül hastalıklarından biri olan kanserin kesin tedavisi için bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor. Karahindiba bitkisi kanser için araştırma yapan bilim insanlarının yeni umudu oldu.

Birçok tipi ile kanser çağımızın tahlili bulunamayan en ölümcül hastalıklarının başında geliyor.

KANSERİN YAYILMASINI SINIRLIYOR

Yapılan araştırmalarda Karahindiba bitki özünün kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı görüldü. Araştırmalar sonucunda, karahindiba kökü özünün kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını sınırlayabileceği tabir edildi. Bilim insanları kolonda, karaciğerde ve midede kanser büyümesini yavaşlatabilen birtakım test tüpü çalışmaları gerçekleştirdi. Öte yandan Windsor Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, karahindiba kökü ekstresinin kanser hücrelerini 48 saatte yok ettiğine ait test yaptı.
Tüm bu çalışmalara karşın testlerin hudutlu olduğu ve çalışmaların sürdüğünü söz eden Biyokimya Profesörü Siyaram Pandey, ‘Kanser hücrelerinin birçoklarının 48 saat içinde öldürdü lakin bu durum karahindiba kökü tüketen hastanın 48 saat içinde güzelleşeceği manasına gelmez’ dedi.

KARAHİNDİBA BİTKİSİ NEDİR?

Karahindiba yaprakları yeşil ve çiçeği sarı bir bitkidir. Nisan ve mayıs aylarında yetişen bu bitki yöresel olarak radika, acıgünek ya da güneyik üzere isimlerle de anılır. Papatyaya benzerliği ile dikkat çeken bu bitki yüksek oranda potasyum ile A ve C vitamini içerir. Şifa kaynağı olarak görülen Karahindiba içeriği ile pek çok hastalığa güzel gelir ve dünyanın birçok yerinde yetişir.

KARAHİNDİBA OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Karahindiba yatıştırıcı özelliği ile depresyon, gerilim ve yorgunluğa uygun gelir.

– Sindirim sistemini düzenler ve iştah açıcı özelliklere sahiptir.

– Güçlü bir idrar söktürücüdür. Müshil tesiri yaratan bir yapıya da sahiptir. Boşaltım sistemi üzerinde düzgünleştirici tesirleri vardır.

– Kalp kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.

– Kan şekerini dengeleyerek şeker hastalığının tedavisine yardımcı olur

– Kolestrolü istikrarlar.

– Egzama, sedef ve sivilce üzere cilt sıkıntılarında karahindiba bitkisinden faydalanılabilir.

– Antioksidan özelliği sayesinde kanser hastalıklarının tedavisinde de yardımcı rol üstlenir.

– Sarılık, gut, romatoid artrit üzere hastalıklarda fayda sağlar.

– Zayıflamaya da yardımcı olur.

– Kan dolanımını hızlandırır. Bu sayede bedene güç ve güç verir.

KARAHİNDİBA ZİYANLI MIDIR?

Karahindiba her ne kadar şifa kaynağı olsa da kanaryaotu, krizantem, kadife çiçeği, papatya, sarı papatya üzere bitkilere alerjisi olanlar tarafından asla kullanılmamalıdır.
Safra kesesi iltihaplı ya da enfekte olmuş olan hastaların da bu bitkiden uzak durmaları önerilir. Ayrıyeten kimi durumlarda mide ekşimesi ve ishal üzere sıkıntılar ortaya çıkardığı tespit edilmiştir.

KARAHİNDİBA BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Yüksek oranda potasyum, A ve C vitamini içeren Karahindiba bitkisinin kökü ve yaprağı salatalarda kullanılabilir. Ayrıyeten kurutulmuş hali birçok ülkede öğütülerek kahve ve çay olarak tüketilmektedir. Bunun yanında Karahindiba bitkisi göğüs ve bayan sıhhati ilaçlarında, üriner meselelerde ve cilt bakımında kullanılan ilaçlarda da kullanılmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.