Kiralık konut vurguncuları kıyıya indi: Aylık fiyatına günlük konutlar

Kurban Bayramı öncesinde, bilhassa ailelerin tercih ettiği günübirlik meskenlerde fiyatlar, son birkaç haftada uçuk sayılara ulaştı. Kimi dairelerin günlük kiraları neredeyse aylık kiralarla yarışır hale geldi. Olağanda aylık kirası 5 bin TL olan bir konutun günlüğüne bayram öncesinde 5 bin TL kira istenirken, dubleks yahut villalarda bu sayı 15 bin liraya çıkabiliyor.

EN AZ ÜÇ GÜN KİRALAMA ŞARTI

Bu sayı, Akdeniz ve Ege’nin tatil merkezleri olan Fethiye, Bodrum ve Marmaris, Çeşme üzere yerlerde günlüğü 15 bin TL’ye kadar ulaşıyor. Aileler ‘günlük kiralık’ meskenlere de yönelince, internet siteleri başta olmak üzere emlak piyasasında fırsatçılık noktasına varan sayılar istenebiliyor. Alınan bilgiye nazaran, kıyı bölgelerdeki meskenlerin birçok en az 3 gün kiralanabiliyor. Kimi konut sahipleri kişi sayısına da bakıp buna nazaran kira beledini yükseltebiliyor. Ayrıyeten kiralık olarak günlük verilen meskenlerde iptal seçeneği ve para iadesi de bulunmuyor.

DENİZE YAKLAŞTIKÇA FİYAT ARTIYOR

Kıyı şeridindeki meskenlerini kiraya veren emlakçılar, vatandaşların otel bulamamasını resmen fırsata çeviriyor. Günübirlik mesken kiralayan emlakçılar, “Talep çok yüksek. Günlük kiralar 3 binden 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. En az 3 günlük kiralama yapıyoruz. Aşikâr bir oranda kapora istiyoruz. Turistler de ziyadesiyle tercih ediyor. Denize yakın konutların fiyatları haliyle daha yüksek oluyor. Fiyatı belirlemede konutun kiralanacağı tarih de belirleyici oluyor. Mayısta 10 bin TL olan bir meskenin fiyatı haziran ve temmuzda 15 bin TL iken ağustosta ise 17-18 bin TL’ ye kadar çıkıyor” sözlerini kullanıyor.

HER MASRAFI TATİLCİYE YÜKLÜYOR

Günlük kiralanan meskenlerin fiyatları 15 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu konutlar için ayrıyeten depozito da isteniyor. Fiyatlar ise şöyle; Bodrum’da 3+1 villa 8 bin 500 TL. misal halde, 2+1 müstakil villa 15 bin 850 TL, Çesme’de 1+1 daire 2 bin 500 TL. Milas’ta 2+1 daire 10 bin TL. Marmaris’te 3+1 denize sıfır daire 8 bin 500 TL. Fethiye’de 3+1 villa 11 bin TL. Konyaaltı’nda 3+1 daire 3 bin TL. Bodrum Yalıkavak’ta 3+1 daire 9 bin 700 TL. Mesken sahipleri bu fahiş fiyatlarla da yetinmeyip 20 bin TL’yi bulan depozito istiyor. İlanlardaki kaideler bununla da kalmıyor. Günlüğüne 10 bin TL verdiğiniz konutun çıkış paklık fiyatı de sizden tahsil ediliyor. Bu sayılar da bin lirayı buluyor. Konut sahipleri elektrik, su üzere sarfiyatları de kullanıcıdan istiyor. Böylece fiyatlar daha da üst tırmanıyor.

Mahmut Şahin

PROTESTO EDELİM FİYATLAR DÜŞER

Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin, tüketicinin yüksek sayılara tutum koyması gerektiğini söyledi. Şahin, “Fiyat artışı konusunda algı oluştu artık. Her şeyi çabucak kabulleniyoruz. Maalesef reaksiyon gösteremiyoruz ve fiyatlar da düşmüyor haliyle. Zira ülkemizde bu sayıları verenler var. Mesken sahibi de ‘madem var’ deyip istediği fiyatı ilana koyuyor. Tek tahlil, vatandaş bu yıl protesto etsin, yüksek fiyatlı yerlerde tatil yapmasın. Böylelikle talepler azalır ve fiyatlar da aşağı iner” halinde konuştu.

Aziz Koçal

1 YILIN PARASINI 3 AYDA ÇIKARMAK İSTİYORLAR

Tüketiciyi Müdafaa Derneği (TÜKODER) Lideri Aziz Koçal, konut kiralarına getirilen yüzde 25’lik üst sonun tatil bölgelerdeki konutlar için de getirilmesini önerdi. Koçal, “Burada çok fazla dolandırıcılık yaşanıyor. Katiyen kontrat yapılmalı. Firmaya ilişkin hesap numarasına para yatırılmalı” dedi. Aziz Koçal, günübirlik konutlarda fiyatların üst çekilmesinin fırsatçılık olduğunu belirtti. Yapılan kiralamaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Koçal, “Kesinlikle fırsatçılık var. Zira maliyet sarfiyatlarında bir yükselme yok. Mesken sahipleri 12 ayın parasını 3-4 ayda çıkarmak istiyor. Tüketici çok uygun araştırmalı. Alım gücünü, tüketici gücünü güzel kullanmalı” biçiminde konuştu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.