Kırmızı bülten ile aranan CEO, Nissan’a milyar dolarlık dava açtı!

Carlos Ghosn, bundan birkaç yıl önce otomotiv endüstrisinin en güçlü insanlarından biri konumundaydı. 2018 yılında Nissan-Renault-Mitsubishi ortaklığının başında olan Ghosn, mali usulsüzlük ve görevini kötüye kullanma suçlamaları ile 19 Kasım 2018 tarihinde tutuklandı.

Carlos Ghosn adını temize çıkarmak istiyor

Hakkında atılan iddiaları reddeden ve Japon hukuk sistemini suçlayan Ghosn, kefalet ödeyerek adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Davası devam eden Ghosn, duruşma gününü beklerken 31 Aralık 2019’da özel uçakla İstanbul üzerinden Lübnan’a kaçmıştı. Lübnan asıllı iş insanı, evine konser vermeye gelen müzik grubunun ses sistemlerinin taşındığı büyük kutunun içinde ülkeyi terk etmeyi başardı.

Ülkesi Lübnan’a dönen iş insanı şimdilerde ise adını temize çıkarmaya çalışıyor. Carlos Ghosn, Nissan ve ortaklığın diğer iki şirketine dava açma kararı aldı. Ghosn ayrıca 12 kişiye maddi delil uydurma, iftira ve karalama nedeniyle dava açıyor. Lübnan’da açılan davanın ilk duruşmasının ise eylül ayında yapılması planlanıyor.

Yaptığı yolsuzluklar uzun süre konuşulan ve kaçışı ile gündemde yer edinen Carlos Ghosn, şu anda Interpol tarafından kırmızı bülten ile arananlar listesinde yer alıyor. Ghosn ise en başından beri bu iddiaları reddederken, kendisine komplo kurulduğu iddiasında.

Ghosn, 2021 yılında verdiği bir ropörtajda Aralık 2019’da yasa dışı bir şekilde Japonya’dan kaçış nedeni olarak “mahkemeyi hiçbir şekilde kazanma şansının olmamasını” gösterdi. Japonya’da kendisini savunamayacağını belirten Ghosn, Japonya’yı terk etmenin tek çare olduğunu savundu. Carlos Ghosn’dan açtığı dava hakkında ise henüz açıklama gelmedi.

Nissan ve eski CEO’su arasında süren davalar devam edecek gibi görünüyor. Bakalım bu davalar nasıl sonuçlanacak? Peki siz Carlos Ghosn ve dava süreci hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir