Kutsiyeti yok diyen Dinayet seccade fikrini değiştirdi

İslam’ın seccade ile görüşü soruyan Diyanet’ten önce ‘kutsiyeti yok açıklaması geldi. Ardından ise seccadeye basmanın ‘saygısızlık’ olarak karşılandığı belirtildi.

FETVA HATTI SECCADENİN KUTSİYETİ YOK DEMİŞTİ

Cumhur İttifakı bileşenlerinden birçok siyasetçi tartışılan fotoğrafla ilgili Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken Diyanet’in fetva hattı ALO 190 üzerinden dün sabah saatlerinde verilen bir yanıtta, seccadeye basmanın günah olmadığı belirtilerek “Bütün yerler insana mescittir. Seccadenin özelliği, kutsiyeti yok” denildi. Ancak söz konusu yanıtın gündeme gelmesinden sonra gazetemizin ulaştığı ALO 190 hattındaki fetva görevlisi, bu kez seccadeye basmanın “hakaret” olduğunu savundu.

NİYETİ NE OLURSA OLSUN İYİYE YORMAYIZ

“Seccadenin dindeki yeri nedir” sorusu yöneltilen görevli, şunları kaydetti: “Seccade, kutsal bir şey değil. Manevi anlamı var. Namaz kılmak için kullandığımız bir şeye basmak, niyet meselesi. Niyeti ne olursa olsun iyiye yoramayız. O yüzden iyi bir davranış değil. İnanca saygısızlık. Yahudilerin altı kollu şamdanını tutsam, ayağımın altına alsam Yahudiler başıma üşüşür. ‘Kutsal sembolümüz’ der. Derim ki ‘Mum yaktığımız şamdan, ayağımın altına alıyorum, ne olacak?’ ‘Hayır’ derler. Temiz olsun diye secadde serilmişse ve üzerine basılmışsa, hakaret vardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir