Maksat gösterilmişti: Ali Günday, 27 yıl evvel katledildi

Duruşmalara türbanla girmek isteyen iki bayan avukatın baro üyeliğini, maddelere ters olduğu için düşüren ve devrin Akit gazetesi tarafından amaç gösterilen Gümüşhane Barosu Lideri Ali Günday, İzzet Kıraç tarafından 27 yıl evvel 25 Temmuz 1995’te, ofisinde katledildi. “Gazetelerdeki haberleri gördükten sonra cinayeti işlemeye karar verdiğini” itiraf eden Kıraç, müebbet mahpusa çarptırıldı ve 6.5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 6 Aralık 2002’de, Kaideli Tahliye Yasası’ndan yararlanarak tahliye oldu. Kıraç, birinci açıklamasında, Günay’ı öldürmekten pişmanlık duymadığını belirterek, “Bu bir cinayet değil, inancıma yapılan akına tepkidir” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Lideri Erinç Sağkan, “Günday’ı hayattan koparan, sadece tetiği çeken cani değil, mesleksel faaliyetleri ve laiklik yanlısı tavrı nedeniyle kendisini amaç gösterenler, azmettirenler, eline silah ve mermi verenler ve cinayet için Adana’dan Gümüşhane’ye yollayanlardır” dedi. Günday’ı maksat gösterenlerin hak ettikleri halde soruşturulmadığını ve olayın gerisindeki karanlık odakların tam olarak aydınlatılamadığını vurgulayan Sağkan, “Üç beş kişi cezalandırılmak suretiyle mevzu kapatılmış, müebbet mahpus cezasına çarptırılan katil ise hukuk sistemimizdeki çarpıklık nedeniyle cezaevinde birkaç yıl kaldıktan sonra tahliye edilmiştir. Gümüşhane Baro Lideri Ali Günday’ın katli, alelade bir cinayet değil, organize olmuş bir berbatlığın ve cehaletin ürünüdür” diye konuştu.

“PİŞMAN OLACAKLAR”

Türk Hukuk Kurumu Lideri Nail Gürman ise Günday’a yapılan akının, kökleri kurutulamamış irticanın bir aksiyonu olduğunu söyledi. Gürman, “Bu teşebbüsün, bugünkü hukuk tertibimizde vicdanları ve demokrasiyi inanç altına alacak bir sonucunu şimdi alamadık. Fakat çok kesin bir inançla söylemek durumundayım ki bu hukuksuzluğun koruyucusu ve seyircisi olanlar evvel kendileri pişman olacak” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.