Marmara Gölü’nü kurtaracak proje açıklandı: 25 milyon metreküp su getirilecek

Manisa’da, son 2 yılda yaşanan kuraklık ve su kaynaklarının kesilmesiyle büsbütün kuruyan Marmara Gölü için hazırlanan proje tamamlandı. DSİ 2’nci Bölge Müdürü Birol Çınar, Bozdağ’dan akan suların 25 milyon metreküpünü 5 regülatörle Marmara Gölü’ne getirecekleri projenin ön yeterlilik müracaatının gerçekleştiğini, 25 Ağustos’ta ise ihaleye çıkacağını duyurdu.

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sonlarındaki ‘Ulusal Kıymete Sahip Sulak Alan’ tescilli, ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü, son 2 yıldır yaşanan su kaybı nedeniyle kurudu.

Tepeli pelikan ve karabatak üzere jenerasyonu tehlikede 101 farklı cinsten 20 bin su kuşuna konut sahipliği yapan gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti. Yerinde derin yarıkların oluştuğu göl, ayrıyeten çiftçilerce işgal edilip tarıma açıldı.

JANDARMA KOMANDOLAR NÖBET TUTTU

Paylaşım konusunda anlaşamayan çiftçilerin ortasında sık sık tartışmalar da yaşandı. 4 başka arazi hengamesinde 1 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı. Bölgede önlemler artırılırken, jandarma komandolar gölde nöbet tutmaya başladı.

Devlet Su İşleri (DSİ) 2’nci Bölge Müdürü Birol Çınar, kurumasının akabinde arazi kavgalarına neden olan Marmara Gölü’nü orta ve uzun vadede kurtaracak projeyi açıkladı. Çınar, 22 Haziran’da ön yeterlilik başvurusu yapılan, 25 Ağustos’ta da ihaleye çıkacak projede, Bozdağ’dan akan suyun 25 milyon metreküpünü Ahmetli, Kural, Tabakçayı, Kurşunlu, Gümüş regülatörleri vasıtasıyla mevcut Kendirlik Besleme Kanalı üzerinden göle getireceklerini söyledi.

“BOZDAĞ’DAN AKAN 25 MİLYON METREKÜP SUYU, MARMARA GÖLÜ’NE GETİRECEĞİZ”

Çınar, açıklamasına şöyle devam etti:

“Gölmarmara’ya su transferini sağlayacak, orta ve uzun vadede kurtaracak proje çalışmalarımız tamamlandı. Projede, 5 regülatör vasıtasıyla Bozdağ’dan akan 25 milyon metreküp suyu, Marmara Gölü’ne getireceğiz. Projenin ön yeterlilik başvurusu sürecini gerçekleştirdik. Bu tıp projelerin ne vakit başlayacağına dair net bir tarih vermek hakikat değil.

Böyle büyük projelerde olağan kurallarda çok önemli bir planlama, gerisinden proje ve sonrasında inşaat basamağına geçmemiz gerekirken, gölün ehemmiyetini bildiğimizden planlamayı çok süratli tamamlayıp proje müddetini mümkün olduğunda kısalttık. Elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz. Bu orta ve uzun vadede Marmara Gölü’nü kurtaracak proje, ajandamızın birinci sırasında. Kısa vadede aslında bol yağış yağması ve kaçak kullanımın yapılmamasını sağlayacağız.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.