Mehmet Ceyhan’dan maymun çiçeği açıklaması: Bakanlık şema çizmeli lakin tekrar kervanı yolda düzeceğiz belirli ki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de birinci sefer Afrika kökenli maymun çiçeği olayı görüldüğünü duyurmuştu. Hadiselerin birinci olmadığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Önlenmesi çok kolay bir hastalık değil. Sıhhat Bakanlığı’nın bir şema çizmesi lazım. Lakin yeniden kervanı yolda düzeceğiz aşikâr ki.” diye konuştu.

Dünyadan birçok uzman, maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) ile irtibatlı kuşkulu hadise sayıları artmaya devam ettiğini belirtiyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, ülkede birinci ‘maymun çiçeği’ hadisesinin görüldüğünü açıkladı. Koca, “Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, öteki bir olaya rastlanmadı” sözlerini kullandı.

BİR HADİSE VARSA ÖBÜR OLAYLAR DA VARDIR

Cumhuriyet’e konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, maymun çiçeği virüsünün bulaş suratının yüksek olduğunu ve yurttaşların yakın temastan kaçınması gerektiğini belirtti. Bunun bir salgın olduğunu aktaran Ceyhan, “Bir olay varsa, muhtemelen etrafta diğer hadiseler da vardır. Bu hadisenin yurt dışı kaynaklı olup olmadığının açıklanması gerekir. Ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı üzere belirtiler görülebiliyor. Kesinlikle bir tabibe başvurulmalı” tabirlerini kullandı. İnsanların bilhassa uzun müddetli temas ettiği bireylere ve konut ortamının hijyenine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Ceyhan, döküntülerin olduğu bölgelerin de diğer insanlardan uzak tutulması gerektiğini belirtti.

YİNE KERVANI YOLDA DÜZECEĞİZ AŞİKÂR Kİ

Bulaş suratının Kovid-19’dan daha yüksek olduğunu aktaran Ceyhan, şunları söyledi

“Virüsü geçirenler bu kabarcıkları patlatmaya kalkışmasınlar. Hastaların yarıya yakını homoseksüel erkekler, bu şahısların bilhassa dikkatli olmaları lazım.

Önlenmesi çok kolay bir hastalık değil. Sıhhat Bakanlığı’nın bir şema çizmesi lazım. Fakat tekrar kervanı yolda düzeceğiz aşikâr ki.

Bir aşı üretimi için büyük yatırımlar yapmak kimsenin işine gelmeyecektir ve şu an için bunu kitlesel aşılamaya dönüştürmek mümkün değil.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.