Mekanik Klavye Ses İzolasyon Rehberi

Günümüzde özellikle seslerinden tanıdığımız custom klavyeleri Youtube, Instagram, Reddit gibi platformlarda sık olarak görmekteyiz. Klavye izolasyon modu pek çok farklı yöntem ile yapılabilir. Güncel olarak bu konu üzerinde farklı yöntemler de kullanıcılar tarafından geliştirilmekte.

Örnek olarak kullanacağım Logitech K835 red switch klavyenin tape ve foam izolasyon modlamasını beraber yapalım. Her ne kadar farklı yöntemler bulunsa dahi bahsettiğim 2 yöntem yapılabilecek en ucuz ve kolay modlamalardan biridir. Daha önce duymadıysanız gelin beraber inceleyelim.

Tape mod genellikle elektrik bandı veya maskeleme bandını klavye anakartına yapıştırarak klavyenin içerisinde ses yalıtımı oluşturma işlemidir. Daha tok ve derinden gelen bir ses istiyorsanız bant yalıtımı yapabileceğiniz en ucuz ve en etkili modlama işlemlerinden birisidir.

Tape mod için bant önerileri

Tape mod için kullanılması gereken bant maskeleme bandıdır. İsmi kağıt bant olarak da geçmekte, bu bandı yapı malzemeleri satan bütün marketlerde bulmanız mümkün.


Kağıt/Maskeleme bandı

İkinci olarak elektrik bandı da kullanabilirsiniz. İkisi de gayet güzel sonuçlar veriyor, ancak elektrik bandı ile yapmak daha zahmetli ve yorucu olacaktır.


Elektrik bandı

Koli bantları veya selo bant kullanımını tavsiye etmiyorum. Yaşanabilecek kısa devre gibi sorunların önüne geçmek için maskeleme bandı veyahut elektrik bandı kullanınız.

Foam mod, klavyenizin kasasına yalıtkan bir malzeme koyarak klavyenin yine ses yalıtımını sağlamak, daha oturaklı bir ses elde etmek için yapılan bir işlemdir. Tape mod kadar etkili olmasa bile düzgün yalıtkan ile çok güzel sonuçlar alınabilir.

Foam mod için malzeme önerileri

Öncelikle ince bir materyal tercih etmemiz gerekmekte. Genellikle klavye kasaları ince oluyor ve içerisine kalın yalıtım materyallerini sığdırmak neredeyse imkansız. Aşağıya kolaylıkla temin ederek kullanabileceğiniz malzemeleri bıraktım, yaratıcılığınızı kullanarak farklı malzemeler de kullanabilirsiniz

  • Paketleme köpüğü
  • Balonlu naylon ambalaj
  • Folyolu araç yalıtım bandı
  • Sünger

Balonlu naylon ile foam mod yapılmış klavye kasası

Öncelikle bahsettiğim üzere bu makalede örnek olarak Logitech K835 klavyeyi modlayacağım.

Her klavyede farklı sayıda ve farklı çeşitte vida kullanılabilir. Bunun için klavyenizin bütün tuş takımını sökerek vidaları tespit etmeniz gerekmekte. Aşağıda K835 klavyesinin vida yuvalarını görebilirsiniz.


K835 klavyenin vidaları

Klavye vidalarına ek olarak klavye kasası ile üst gövdesi birbirine kenetlenmiş olabiliyor, eski telefonların kapağını açar gibi çekerek çıkartabiliriz.

Klavyenizi bağlamak için kullandığınız USB bağlantısını takip ediniz, klavyenizin içerisinde aşağıdaki görseldeki gibi bir kablo olacak. Bu kabloyu tırnağınızla veyahut cımbızla 2 tarafından tutup çekeceksiniz. Yukarı veya aşağı şekilde değil, düz olarak çekmelisiniz.

Bu kabloyu da söktükten sonra klavye kasası ile üst gövdesi birbirinden ayrılmış olacak.

Aşağıdaki görselde Logitech K835 klavyenin PCB’sini görebiliyorsunuz. Bu klavyenin güç kablosunun bağlı olduğu kısımda koruyucu silikon bir ekleme yapılmış. Bu eklemeyi klavyenizde varsa sökmeyiniz.


K835 klavye PCB’si

Tape mod nasıl yapılır?

Tape mod için maskeleme bandı veya elektrik bandı elde ettiyseniz modlamaya başlayabiliriz. Ben maskeleme bandı kullanacağım, öncelikle klavyemizin PCB’sinin fotoğrafını çekiyoruz. Bandımızı sıra sıra olacak şekilde klavyenin PCB’sine yapıştırıyoruz. İlk katmanı yapıştırdıktan sonra fotoğrafa bakarak delikleri tespit edip plastik ve deliklere sığabilecek bir alet ile delikleri açıyoruz.


Kağıt bant ile tape mod

Klavyeye toplamda en az 2, maksimum 4 katman kağıt bant ile modlamanızı öneriyorum. Çok ince bir klavyeniz varsa 2, ancak çoğu ortalama boydaki klavye 4 katman bandı destekler. İlk katman bandı yapıştırıp delikleri açtıktan sonra kırmızı mürekkepli bir kalem ile deliklerin etrafını hafifçe boyayabilirsiniz. Diğer katmanlarda delikleri görmenize ve kolayca açmanıza yardımcı olacaktır. Bu işlem bu kadar basit ve kısa süren bir işlemdi.

Foam mod nasıl yapılır?

Foam mod için ben kargo koruması için kullanılan Balonlu naylon ambalajı kullanacağım. Sizler genellikle teknolojik ürünleriniz ile gönderilen paketleme köpüğünü kullanabilirsiniz.

Süngeri yapıştırmanıza gerek yok, bir kere koyup vidaladıktan sonra sorun çıkartmayacaktır. Ürünün kasasına koyacağınız seçtiğiniz yazılım malzemesini kasadaki vida deliklerine uygun olarak delin. Eğer kullanacağınız yalıtım malzemesi ince ise süngeri deliklere bastırarak da delebilirsiniz.


Paketleme köpüğü ile yalıtım yapılmış klavye kasası

Yukarıdaki gibi bir görüntü elde ettikten sonra geriye sadece klavyeyi geri toparlamak kalıyor.

Klavyeyi tekrardan birleştirmek

İlk yapacağımız işlem kabloyu takmadan tape mod yaptığımız klavyenin üst gövdesi ile alt gövdesini buluşturmak. Klavyeyi takarken üst gövde aşağı doğru hareket etmiyorsa ve vida deliklerine oturmuyorsa muhtemelen PCB’ye bantlama işlemi yaparken bir vida deliğini tam açamadınız veya kenetlenme kısımlarını da bantladınız.

Eğer elektrik bandı kullandıysanız kesinlikle zorlamayın, sert ve esnek olduğundan dolayı zorlamanız durumunda klavyenin vida girişlerini kırmanız muhtemel.

Bu her klavyede değişiklik gösterebileceğinden PCB ve klavye kasasını kontrol etmeniz gerekmekte. Ayrıca, klavyenize gereğinden fazla kalın bir sünger koymanız veya fazla katmanlı bir tape mod yapmanız da buna sebep olabilir.


Klavye güç kablosu

Oturduğundan emin olduktan sonra klavyenin güç kablosunu PCB’de bulunan söktüğümüz girişe geri takıyoruz. Taktıktan sonra klavyeyi USB ile bir sisteme bağlayıp herhangi bir tuşa basarak klavyenin çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Eğer çalışmıyorsa güç bağlantısını kontrol ediniz.

Vidaları yeniden girişlere oturtup kenetlenme noktaları varsa kenetledikten sonra klavyemizi kullanmaya başlayabiliriz! Ben burada tuş takımı değişikliğine gittim ve XDA profil bir tuş takımı kullandım. Bu daha çok kozmetik olsa da sese etkisi de bulunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir