Merkez’in net rezervi 20 yılın tabanına yaklaştı

Merkez Bankası’nın (TCMB) net milletlerarası rezervleri geçen hafta 2,4 milyar dolar düşüşle 8,2 milyar dolara geriledi. Ocakta bu sayı 7,6 milyar dolarla 20 yılın tabanını görmüştü. Swap hariç net rezerv ise -54 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) net memleketler arası rezervleri geçen hafta 2,37 milyar dolar düşüşle en son ocak ayı ortasında gördüğü 20 yılın en düşük düzeylerine yaklaştı.

TCMB tarafından yayımlanan haftalık bilgilere nazaran son sekiz haftanın yedisinde gerileyen net milletlerarası rezervler 8.15 milyar dolara indi.

TCMB’nin net memleketler arası rezervleri, döviz piyasasına müdahaleler ve BOTAŞ başta olmak üzere KİT’lere yaptığı döviz satışları ile ocak ortasında 20 yılın en düşük düzeyi olan 7.55 milyar dolara inmişti.

Rezervler daha sonra ihracatçıların döviz gelirlerinin bir kısmının TCMB’ye satışı ve KKM üzere adımlarla hudutlu toparlanmış olsa da, 15 Nisan’dan bu yana geçen sekiz haftanın yedisinde gerileyerek yaklaşık 11 milyar dolar düşüş kaydetti.

Geçen hafta brüt rezervler 102,7 milyar dolardan 102,5 milyar dolara gerilerken, swap hariç ret rezervler -52,8 milyar dolardan -54 milyar dolara geriledi.

YABANCILAR SATIŞA DEVAM EDİYOR

Yabancıların Türk pay ve tahvil piyasasından çıkışı geçen hafta da devam etti.

Önceki hafta 129 milyon dolarlık pay alan yabancılar, geçen hafta 316 milyon dolarlık pay sattı.

Önceki hafta 2 milyon dolarlık tahvil satan yabancılar, geçen hafta 85 milyon dolarlık satışa imza attı.

YERLEŞİKLERİN DÖVİZ MEVDUATINDA DÜŞÜŞ

Geçen hafta yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,6 milyar dolar artışla 213,3 milyar dolara yükseldi. Fakat dolar/euro ve dolar/ons altın paritelerindeki değişimden arındırıldığında yerleşiklerin döviz mevduatı geçen hafta 849 milyon dolarlık düşüş kaydetti.

Gerçek şahısların pariteden arındırılmış döviz mevduatı geçen hafta 1,3 milyar dolar azalırken, tüzellerinki 472 milyon dolar arttı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.