Nefesler tutuldu! Artırımlı taban fiyat açıklandı mı, kaç lira oldu?

Asgari fiyatta orta artırım için nefesler tutuldu…

Milyonlar sabırsızlıkla Minimum Fiyat Tespit Kurulu’ndan çıkacak kararı bekliyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenecek komite, bugün prestijiyle çalışmaları tamamlayarak artırım sayısını belirleyecek.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, temmuz ayında yansıyacak olan artırımla ilgili, “Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ek artırım yapacağız. Türkiye’nin işçileri tasa etmesinler.” dedi.

6 aylık enflasyon farkının yansıması beklenen yeni taban fiyat ne kadar olacak merakla araştırılıyor.

Peki minimum fiyat artırımı açıklandı mı, ne vakit açıklanacak? İşte ayrıntılar…

Zamlı taban fiyat açıklandı mı?

İşçi, patron ve hükümetten 5’er temsilcinin iştirakiyle gerçekleşecek komite toplantısı bugün saat 14.00’da Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda başlayacak.

Toplantı sonrasında nasıl bir yol izleneceği ve hangi formül uygulanacağı netleşecek.

Asgari fiyata ne kadar artırım gelir, kaç lira olur?

6 aylık enflasyon artışına nazaran artırım alınırsa net 5 bin 929 lira olacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplamasına nazaran; birinci 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Buna Merkez Bankası’nın yüzde 3,77’lik haziran ayı enflasyon beklentisi eklendiğinde toplam artış yüzde 39,41’e dayanacak. Bu da şu anda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan minimum fiyatın 1.676 lira artırım alarak 5 bin 929 liraya çıkmasını sağlayacak.

Haziran enflasyonu, Temmuz’un 4’ünde saat 10.00’da açıklanacak.

Yıl sonu enflasyon farkına nazaran artırım alınırsa net 5 bin 353 lira olacak

2022’nin başında taban fiyata yüzde 50,5 artırım yapılmıştı. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 76 olması bekleniyor. Buna nazaran, yıl başında yapılan artırımı yıl sonu enflasyon beklentisine tamamlamak için yüzde 26 fark verilmesi de gündeme geldi. Buna nazaran de mevcut net maaşa 1.105 lira artırımla birlikte toplam 5 bin 353 lira maaş alınabilir.

İşverene sigorta dayanağı yapılırsa maaş 5 bin 132 lira olacak

Bir başka formüle nazaran de devlet, patrondan sigorta maliyetini almazsa o sayıya denk düşen 879 lira şu andaki maaşa ekleyebilir. Bununla birlikte de maaş 5 bin 132 lira olacak.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.