NFT dünyasında birinci “içerden ticaret” suçlaması yapıldı

NFT pazarteri OpenSea’de eski bir çalışanın, dijital varlıkları içeren bir “içeriden öğrenenlerin ticareti” planıyla ilgili birinci suçlamalarla karşı karşıya kaldığını duyurdu.

Savcılar, OpenSea’de eski bir eser müdürü olan Nathaniel Chastain’ı, jetonların (NFT’ler) alışverişiyle ilgili elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçladı.

ABD New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, “NFT’ler yeni olabilir, lakin bu çeşit bir cürüm yeni değil” dedi.

20 yıl mahpusu istenen Chastain’in suçlamaları kabul etmediği belirtildi.

OPENSEA’DEKİ SKANDAL

OpenSea anasayfasına çıkması beklenen eserlerin kısa müddet evvel alınıp satıldığı ortaya çıkmıştı. Birtakım kullanıcılar ana sayfaya çıkacak eseri öğrenip, süreç yapıyordu. Daha sonra NFT ana sayfaya çıktığında birinci fiyattan çok daha fazlasına satılıyordu.

NFT NEDİR?

Değiştirilemez Token (NFT), dijital sanat yahut dijital koleksiyon olarak da biliniyor. Değiştirilemez Tokenlar; bir tweeti, bir tabloyu, bir resmi, bir anı, bir gif’i, bir futbolcu kartını vb. objeleri temsil edebilirler.

Değiştirilemez tokenlar, CryptoKitties olarak da bilinirler ama bu tamamiyle bir karışıklıktır. CryptoKitties, dijital olarak kedi figürü sahiplenmenizi sağlayan bir değiştirilemez token marketidir. Popülerliği sebebiyle değiştirilemez tokenları tanımlamak niyetiyle kullanımına rastlanmaktadır.

Değiştirilemez bir token (NFT), her NFT’nin eşsiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri (blockchain) ismi verilen bir dijital defterdeki bir data ünitesidir. NFT’ler sanat, ses, görüntü ve öteki yaratıcı çalışma biçimleri üzere dijital belgeleri temsil edebilir. Dijital evrakların kendileri sonsuz bir halde yine üretilebilirken, onları temsil eden NFT’ler temel blok zincirlerinde izlenir ve alıcılara sahiplik ispatı sağlar. Ethereum, Bitcoin Cash, Flow, vb. üzere yaygın blok zincirlerinin her birinin NFT kullanımlarını tanımlamak için kendi token standartları vardır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.