Oscar’dan 50 yıl sonra gelen özür: Sacheen Littlefeather, Marlon Brando yerine sahneye çıkmıştı

Oscar merasimlerini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Marlon Brando’nun 1973 yılında “Baba” (“The Godfather”) sinemasındaki rolüyle kazandığı Oscar Ödülü’nü protesto maksadıyla reddetmek üzere sahneye çıkan Sacheen Littlefeather’dan 50 yıl sonra özür diledi. Akademi, 17 Eylül’de Akademi Müzesi’nde Littlefeather için özel bir aktiflik gerçekleştireceğini açıkladı.

Ntv’nin aktardığı habere nazaran, Akademi Lideri David Rubin, yaptığı açıklamada, “Maruz kaldığınız suistimal yersiz ve haksızdı. Yaşadığınız duygusal yük ve dalımızda kendi mesleğinizin maliyeti onarılamaz. Gösterdiğiniz yürek çok uzun vakittir kabul görmedi. Bunun için hem en derin özürlerimizi hem de en içten hayranlığımızı sunuyoruz” sözlerini kullandı.

‘ÖZÜR İÇİN YALNIZCA 50 YIL BEKLEMEK ZORUNDA KALDIM’

Kanser hastası olduğu için çok az röportaj verdiğini belirten Littlefeather, özürle ilgili, “Bu bir hayalin gerçekleşmesi. 50 yıl evvel Akademi Ödülü’nü kabul etmediğimden bu yana ne kadar çok şeyin değiştiğini görmek son derece yüreklendirici. Biz yerliler çok sabırlı insanlarızdır, yalnızca 50 yıl beklemek zorunda kaldım! Espri yeteneğimizi her vakit canlı tutmamız gerek, hayatta kalmamızın yolu bu.” dedi.

Littlefeather, kendisine saldırmak üzere sahneye gelen oyuncu John Wayne’in zorla engellendiğini ve hükümetin yer aldığı rastgele bir programı kapatmayı tehdit ettiği için iş bulmasının engellediğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Marlon Brando, ABD sinema bölümünün, Kızılderilileri barbar ve cani göstermesini protesto ederek, Oscar Ödülü’nü reddetmesi için merasimde Sacheen Littlefeather’in sahneye çıkmasını istemişti. Sahneye çıkan Littlefeather, ırkçı telaffuzlarla karşı karşıya kalmıştı.

Bugün 75 yaşında olan Littlefeather, Oscar’da sahne alan birinci Amerikan yerlisi olmuştu. Oyuncular sendikasının bir üyesi olan Littlefeather, 60 saniye süren konuşmasında Amerikan yerlilerine karşı cümbüş bölümünde yer alan önyargıları yeren bir konuşma yapmıştı.

Littlefeather, konuşmasında şu tabirleri kullanmıştı:

“Merhaba ben bir Apaçi’yim, birebir vakitte Amerika Yerlilerinin Olumlu Temsili Ulusal Komitesi’nin lideriyim. Bu akşam Marlon Brando’yu temsilen buradayım. Sizinle şu an vakit kısıtı münasebetiyle paylaşamayacağım bu konuşmayı iletmemi benden istedi. Bu konuşmayı çıkışta basınla paylaşmaktan memnuniyet duyacağım. Maalesef Brando mükafatı kabul etmeyeceğini söyledi. Ve bunun sebebi ise sinema sanayisinin Amerika yerlilerine davranış biçimi olarak gösteriliyor. Umarım akşamınızı berbat etmiyorumdur, gelecekte kalplerimiz ile aklımız sevgi ve cömertlikle bir ortaya gelir. Marlon Brando ismine teşekkürlerimi sunarım.”

2004’te hayatını kaybeden Marlon Brando, Kızılderili ve siyahların hakları için etkin olarak çalıştı. Hollywood sinemasının Kızılderililere karşı tavrını pek çok yolla protesto etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.