Oyun dünyasının yeni kralı mobil platformlar

Oyun dünyasının yeni kralı mobil platformlar

Oyun dünyasının yeni kralı mobil platformlar. Oyun dünyasında canlı canlı tarihi bir döneme tanıklık ediyoruz. Belki de bu gördüklerimiz bir devrin sonu bile olabilir. Neyden mi bahsediyoruz? Tabi ki oyun dünyasındaki liderliğin mobil platformlara yani dolayısıyla da akıllı telefonlara geçmesinden.

Oyun dünyasını analiz eden Newzoo isimli şirket tarafından paylaşılan verilere göre, oyun oynamak için bir platformu tercih eden oyuncuların %53’ü mobil platformları tercih ediyor. Bunun anlamı, artık oyun oynamak için akıllı telefonları tercih edenlerin sayısı, bilgisayar ve konsolları tercih edenlerin toplamından bile büyük. Üstelik bu daha başlangıç.

Yapılan araştırmalara göre, akıllı telefonların pazar payının büyük bir ivmeyle arttığı, bununla birlikte özellikle pandemi şartlarının esnetilmesiyle birlikte pc ve konsolların payının ise düşüşe geçtiği tespit edildi. Bu durumda, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde oranlarda çok ciddi bir orantısızlık görebiliriz.

Oyun sektöründeki bu duruma biraz da tutarlar yönünden bakacak olursak. Şirket tarafından yapılan araştırmalara göre mobil oyunların 2021 yılındaki toplam geliri 90 milyar doların üzerinde. Bu paranın 18 milyar dolarını ise, Call of Duty Mobile, PUBG ve Genshin Impact sayesinde bu oyunları geliştiren firmalar kazandı.

Buradan çıkan sonuç ise, oyun severlerin aslında isteseler de istemeseler de bugünlerde bir döneme şahitlik ettiğidir. Kim bilir belki de bundan birkaç sene sonra bilgisayar ya da konsollardan oyun oynayanlar “old” olarak isimlendirilmeye başlanabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.